Menu
Mapa webu RSS
rozšírené vyhľadávanie
Obec Banka
ObecBanka

Zaujímavosti

Pltníci mali na Banke prístav

Doprava plťami je doložená už v stredoveku. Najskôr sa dopravovali iba samotné brvná, neskôr sa nakladal aj iný tovar a dopravovali sa aj ľudia vrátane vojska. Ide o jednosmernú dopravu po prúde vody a pltníci mali uhradené aj náklady na cestu späť. Na Slovensku boli najviac využívané na prepravu plťami rieky Váh, Dunajec, Hron, Tisa a Laborec, pri vysokej vode aj ďalšie rieky, ako napr. Kysuca, Orava a rieky na východe Slovenska.

Prístav a objekt na odpočinok či prenocovanie pltníkov na Banke

Podľa koho sú pomenované ulice v obci?

Banka je pretkaná dvadsiatimi šiestimi ulicami. Štyri z nich sú pomenované po československých osobnostiach. Viete, čím sa títo štyria páni zapísali do histórie našej obce a do slovenských dejín?

Janko Alexy (1894 – 1970)

Príbeh o barónovej rodine

V 30. a 40. rokoch žil v kaštieli na Banke barón Anton von Leonhardi s rodinou. Šľachtický rod Leonhardiovcov je mnohým Banancom dodnes známy. Na život v našej obci si zaspomínal Antonov 86-ročný syn John, ktorý v roku 1949 spolu s rodičmi emigroval do Austrálie. Rozhovor v angličtine zrealizoval Viktor Vrábel v januári 2020 prostredníctvom Johnovej manželky Susan. Šesť dielov príbehu na pokračovanie bolo postupne zverejnených v obecnom mesačníku Bananský hlásnik. Prajeme príjemné čítanie.

John s manželkou Sue počas oslavy svojich 87. narodenín. (foto: rodinný archív J. von Leonhardiho)

Prvá pomoc kráľovi hudobných nástrojov

Už sedemdesiatjeden rokov vytvára nezameniteľnú hudobnú kulisu takmer počas každej omše. Reč je o organe v Kostole sv. Martina. Začiatkom septembra organistu na chóruse vystriedal organár. O stave bananského organu sme sa počas jeho opravy porozprávali s Jozefom Murárom.

Prvá pomoc kráľovi hudobných nástrojov
hore

Naše organizácie a partneri