Menu
Mapa webu RSS
rozšírené vyhľadávanie
Obec Banka
ObecBanka

Dominanty obce

Obec Banka je obklopená prírodou z každej svetovej strany, o prírodné zaujímavosti teda nie je núdza. Dominantnou historickou stavbou je bezpochyby miestny dvojkostol.

spracoval:
Viktor Vrábel

 

Hrad Bana

Historici sa zhodujú, že na kopci, kde vyrástol Kostol sv. Martina, stál predtým hrad Bana. Jeho existencia je do veľkej miery opradená rúškom tajomstva. Všetko naznačuje tomu, že hrad tu stál už v časoch Veľkej Moravy.

Kopec Ahoj

Juhovýchodne od centra obce sa nachádza kopec Ahoj, ktorý sa stal zázemím pre množstvo športov – celoročná turistika, zimné lyžovanie, lyžovanie na tráve, downhillové jazdenie či jazdenie na horských kolobežkách. Lyžiarske stredisko tvoria dva svahy, každý kopíruje jeden vlek. Celková dĺžka zjazdovky je približne 700 metrov.

Kopec Ahoj

Kostol sv. Martina

Kostol sv. Martina sa nachádza na vyvýšenej terase pri Topoľčianskej ceste. Malo by ísť o jediný dvojkostol na Slovensku. Tvorí ho pôvodný, tzv. starý kostol a nový kostol. Patrónom svätostánku je sv. Martin z Tours. V roku 1963 bol kostol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. V súčasnosti spadá pod piešťanskú farnosť.

Kostol sv. Martina

Turistické trasy

Bezprostredne s intravilánom obce susedí lesopark Červená veža. O jeho zalesnenie sa postaral správca piešťanských kúpeľov a vizionár Ľudovít Winter, ktorý dokonca uvažoval nad vybudovaním lanovky z Kúpeľného ostrova na Červenú vežu. V roku 1929 dal na základe projektu Gejzu Gerendaya postaviť reštauráciu Červená veža, ktorá v pôvodnej podobe už neexistuje.

Turistické trasy

Vodstvo

Obec Banka sa môže popýšiť bohatým vodstvom. V katastri sa nachádzajú dva potoky a malé jazierko. Zo severu na juh obec ohraničuje obtokové rameno Váhu a neskôr rieka Váh s vodnou nádržou Sĺňava, ktorá vytvára priaznivé podmienky pre najrôznejšie vodné športy a rybolov. V blízkosti Sĺňavy sa nachádza Rimplerova važina. V minulosti sa v obci nachádzali dva vodné mlyny.

Vodstvo
hore

Naše organizácie a partneri