Menu
Mapa webu RSS
rozšírené vyhľadávanie
Obec Banka
ObecBanka

Turistické trasy

Turistické trasy

Bezprostredne s intravilánom obce susedí lesopark Červená veža. O jeho zalesnenie sa postaral správca piešťanských kúpeľov a vizionár Ľudovít Winter, ktorý dokonca uvažoval nad vybudovaním lanovky z Kúpeľného ostrova na Červenú vežu. V roku 1929 dal na základe projektu Gejzu Gerendaya postaviť reštauráciu Červená veža, ktorá v pôvodnej podobe už neexistuje.

Maliar Janko Alexy dal v roku 1934 postaviť v tejto lokalite vilu, v ktorej sa stretávali známi slovenskí výtvarníci Martin Benka, Miloš Bazovský, Zoltán Palugay a ďalší. Úmysel vybudovať tu slovenskú maliarsku kolóniu nevyšiel pre problémy s pozemkami. Na úpätí lesoparku, bližšie k centru obce, dodnes sídli Dom slovenských spisovateľov.

Z Červenej veže sa turisti i cyklisti cez Beethovenovu alej a neskôr pozdĺž viníc dostanú k niekdajšiemu letohrádku Bakchus vila, kde údajne Ludwig van Beethoven zložil Sonátu mesačného svitu. Z Bakchus vily je to len kúsok k sedlu Havran, ktoré je križovatkou viacerých turistických trás.

Červená značka privedie výletníkov po hrebeni k Zlatému vrchu (480 m. n. m.), ktorý je najvyšším bodom regiónu. Zlatý vrch, rozprestierajúci sa na hranici bananského a moravianskeho chotára, ponúka neopakovateľný výhľad na región. V dávnej minulosti sa na kopci doloval hematit a chalkopyrit, ktorý našim predkom pripomínal zlato.

Dátum vloženia: 21. 9. 2022 18:50
Dátum poslednej aktualizácie: 21. 9. 2022 18:51
Autor: admin prevod
hore

Naše organizácie a partneri