Starovek

Datovať stredovek na Slovensku je veľmi ťažké. Pokúsime sa k nemu časovo aspoň priblížiť.

Kelti

Niekoľko storočí pred narodením Krista začal na územie dnešného Slovenska prenikať prvý historicky doložený národ – kelti. Kelti postupovali proti toku Váhu (aj cez oblasť Piešťan) a pomaly obsadzovali územie západného Slovenska. Následkom toho sa ľud lužickej kultúry začal presúvať do hornatejších oblastí stredného a severného Slovenska.

V 1. storočí pred n. l. si Kelti na Banke v polohe Trtavec vybudovali sídlisko. Dokazujú to nálezy sivej, na kruhu točenej keramiky, ktorá bola zdobená hrebeňovaním. Vyrobená bola z hliníku na Trtavci.

Nálezy z doby rímskej

V dobe rímskej, t. j. približne v 1. až 4. storočí n. l., sídlil na území západného Slovenska germánsky kmeň Kvádov. Na Banke sa našli stopy aj po Kvádoch, čo znamená, že aj tu sa nachádzalo germánske sídlisko. Na pozemku Rudolfa Šeba na Podhorskej ul. sa našla germánska keramika s hrebeňovou výzdobou.

Zo zásypovej vrstvy pri Kostole sv. Martina pochádza črep rímskej keramiky, odborne prezývanej terra sigillata. Črep z misky sa datuje do polovice 2. až prvej polovice 3. storočia nášho letopočtu.
Z polohy Serbalov pochádza rímska hlinená vázička so štíhlym hrdlom a baňatým telom a tiež rímska lampička s dvomi otvormi. Predmety by mali pochádzať zo zbierky bývalého majiteľa tehelne.

podklady pripravil:
Ing. Alexander Murín