Menu
Mapa webu RSS
rozšírené vyhľadávanie
Obec Banka
ObecBanka

Vodstvo

Vodstvo

Obec Banka sa môže popýšiť bohatým vodstvom. V katastri sa nachádzajú dva potoky a malé jazierko. Zo severu na juh obec ohraničuje obtokové rameno Váhu a neskôr rieka Váh s vodnou nádržou Sĺňava, ktorá vytvára priaznivé podmienky pre najrôznejšie vodné športy a rybolov. V blízkosti Sĺňavy sa nachádza Rimplerova važina. V minulosti sa v obci nachádzali dva vodné mlyny.

Na Banke sa nachádzajú ložiská liečivého sírneho bahna. Z hĺbky dva kilometre tu na viacerých miestach vyviera termálna minerálna voda, medzi miestnymi prezývaná vajcovka. Typický zápach po vajciach má vďaka vyššiemu obsahu síry. Liečivé bahno je pre svoje antireumatické účinky považované za svetový unikát.

V minulosti Váh neustále menil svoje koryto, čo spôsobovalo, že kúpele sídlili väčšinou v chotári Banky. Tunajšie kúpele sa stali svetoznámymi najneskôr v 16. storočí. Práve teplé pramene lákali do oblasti Banky nielen chorľavých ľudí, ale aj pravekých lovcov mamutov a zveri, po ktorých nachádzame početné nálezy – mamutie kly, praveké dielne s ohniskami, kamennú industriu, kovové šperky a pod.

Obyvatelia lokality Hlavina svojpomocne vybudovali rovnomenné jazierko na niekdajšom Husacom námestí. Priezračná voda je domovom kaprov, pstruhov, karasov a ostriežov taktiež zázemím pre Bananské vydry – tak si hovoria miestni otužilci.

Dátum vloženia: 21. 9. 2022 18:51
Dátum poslednej aktualizácie: 21. 9. 2022 18:52
Autor: admin prevod
hore

Naše organizácie a partneri