Prvá pomoc kráľovi hudobných nástrojov

Už sedemdesiatjeden rokov vytvára nezameniteľnú hudobnú kulisu takmer počas každej omše. Reč je o organe v Kostole sv. Martina. Začiatkom septembra organistu na chóruse vystriedal organár. O stave bananského organu sme sa počas jeho opravy porozprávali s Jozefom Murárom.

Organ nainštalovaný v miestnom kostole bol vyrobený v roku 1949 firmou Rieger. Ide o celosvetovo uznávaného výrobcu, ktorý sídlil v meste Krnov na česko-poľskom pohraničí. Podobne ako ostatní výrobcovia, aj Rieger opatril organ opusovým číslom (3088). Ide o sériové číslo, podľa ktorého napríklad zistíme, že v obci Dolná Krupá pri Trnave má náš organ takmer identického súrodenca.

Bananský organ spadá do kategórie pneumatických, teda je poháňaný vzduchom. Dnes ho do zásobníka vháňa elektrický ventilátor, v minulosti sa vháňal nožne. „V celom organe sa nachádza až 1 080 píšťal. Vyrobené sú zo žíhaného zinku a kvalitného cínu, to sú organárske kovy. Celý organ váži dve až tri tony,“ hovorí organár Jozef Murár.

Hudobný nástroj je v zlom technickom stave už dlhšie obdobie. Minimálne tretina tónov vôbec nehrá. „Organistka je momentálne obmedzovaná hlavne tým, že sa ťažko dá zladiť prvý manuál s druhým. Tento organ je veľmi rozladený. Ten, kto na ňom hrá, musí čarovať, aby si vybral čo najmenej rozladených registrov a tých tu je veľa,“ popisuje organár.

Keďže ide o najväčší a naj­­zlo­žitejší hudobný nástroj, oprava je komplikovaná, finančne veľmi náročná a rozhodne neprebehne na počkanie. „Toto je len, povedal by som, prvá pomoc, ktorá nie je veľmi nákladná. Kompletná obnova organu by však stála zhruba dvadsaťtisíc eur. Potrebných by na ňu bolo šesť až osem mesiacov,“ hovorí J. Murár.

Na organe dosiaľ neboli robené žiadne väčšie opravy. Zub času je vidieť na popraskaných mieškoch, cez ktoré uniká vzduch mimo systém. Mole sa zas postarali o úplnú deštrukciu súčiastok z plste. Naopak, vo výbornom stave sú drevené časti, v ktorých sú umiestnené píšťaly. „Červotoča som tu ešte nevidel, to som prekvapený. Toto je jeden z veľmi mála organov, kde sú všetky uzly v dreve nahradené zdravým drevom. Svedčí to o kvalite práce,“ popisuje J. Murár.

Počas týždňovej opravy boli vymenené najviac poškodené kožené miešky a plstené súčiastky. Na záver bol organ doladený. Jozef Murár prizvukuje, že kompletná obnova je viac ako nutná, v opačnom prípade v krátkom čase prestanú hrať ďalšie tóny.

text, foto a video:

Dátum vloženia: 21. 9. 2022 20:34