Zvony na diaľkové ovládanie

Odomykanie automobilu na diaľku či prepínanie televíznych programov z po­­­hodlia gauča pozná zrejme každý z nás. Pokrok sa zastaviť nedá a na obdobnom princípe je možné ovládať už aj kostolné zvony.

V roku 2019 piešťanská farnosť zakúpila zariadenie na diaľkové ovládanie zvonov. Jednotka je schovaná vo veži, na ktorej je zvonku pripevnená anténa. Tá prijme signál zo vzdialenosti až dvoch kilometrov nezastavaného terénu. „Dosah som odskúšal, keď som ležal v piešťanskej nemocnici. Z okna bolo krásne vidieť na vežu nášho kostola, a tak som mohol spúšťať zvonenie,“ hovorí kostolník Dominik Jánoška. Dodáva, že vďaka ovládaču vie spúšťať zvony, aj keď pracuje v záhrade pod Ahojom. „Je to pohodlné a spoľahlivé,“ pochvaľuje si.

Doposiaľ musel vždy niekto stáť pri ovládacom paneli v sakristii alebo v podveží či už pred omšami a pohrebmi, alebo počas nich.

text a foto:

Dátum vloženia: 22. 9. 2022 18:09