Menu
Mapa webu RSS
rozšírené vyhľadávanie
Obec Banka
ObecBanka

Saluberrimae Pistinienses Thermae

Latinský titul básne zdobí aj Kolonádový (Sklený) most

Po bitke na Bielej hore pri Prahe opustil Čechy farár Adam Trajan z Benešova. V roku 1621 ako 35-ročný vyhnanec prišiel do Uhorska. Žil v Šoproni, Žiline, Drahovciach a možno aj v Trenčíne. Z evanjelickej viery konvertoval na katolícku.

V roku 1642 v Trenčíne vydal Trajan báseň s názvom Saluberrimae Pistinienses Thermae ad fluvium Vagum (Najuzdravujúcejšie piešťanské kúpele ležiace pri rieke Váh). Chváli v nej liečivé pramene, opisuje kúpele a rovnako si všíma okolie – prírodné danosti (rieku, polia, lesy, lúky, vrchy, zvieratá atď.) a tiež život tunajších obyvateľov.

Nevynecháva ani obec Banka. Spomína kopanie kúpacích jám v štrku, ktoré sa vystielali vetvami a listami; prístav pre plte na Váhu aj kompu určenú na prevoz cez rieku. Opisuje Bananský vŕšok, na ktorom rástol listnatý hájik. Nachádza sa tam lom na kvalitný kameň, najmä červenej, žltej a bielej farby, ktorý slúžil na stavbárske a maliarske účely.

Z básne sa ďalej dozvedáme, že vtedy tu ešte neexistovali kúpeľné budovy ani bežné ubytovacie zariadenia, iba v osade Teplice stál veľký panský dom pre šľachticov. Kúpeľní hostia sa preto ubytovávali v poddanských chalupách miestneho obyvateľstva, najmä v kúpeľnej osade Teplice, v Piešťanoch a na Banke. Na rozdiel od Piešťancov a Tepličanov mali obyvatelia Banky výhodu, že ich príbytky neboli ohrozované povodňami.

 

pripravil: 
Ing. Alexander Murín
(obecná kronika)

spracoval:
Viktor Vrábel

Dátum vloženia: 22. 9. 2022 18:16
Dátum poslednej aktualizácie: 22. 9. 2022 18:18
Autor: admin prevod
hore

Naše organizácie a partneri