Kopec Ahoj včera a dnes

Približne kilometer juhovýchodne od centra obce sa nachádza kopec Ahoj. Leží na úpätí pohoria Považský Inovec v katastri obce Banka, presnejšie v lokalite Veľké Vápeništia.
Už v dávnej minulosti bol Ahoj obľúbeným miestom hubárov, bylinkárov i turistov. Nízka horská tráva bola vhodná na pasenie kôz a oviec.

Chata Ahoj

V medzivojnovom období postavil Ladislav Bakoš na úpätí horného svahu turistickú chatu, ktorá slúžila na odkladanie lyží, ale aj ako šenk s výčapom. Šenkárkou bola pani Zita, ktorú nikto nevolal inak ako Ahojka. Vtedy ešte nebol v budove zavedený elektrický prúd a voda sa musela nosiť z údolia. V roku 1936 bol na kopci osadený vysoký drevený nápis AHOJ. Žiaľ, chatu na sklonku roku 1944 vypálili nemeckí vojaci, pretože podozrievali šenkárku zo skrývania partizánov.

Dejiny lyžovania

Zimné športy na Ahoji majú dlhú tradíciu. Lyžiarske stredisko začalo oficiálne písať svoju históriu v roku 1979. Súbežne so zimným lyžovaním sa začalo lyžovať aj na tráve. Kopec Ahoj sa stal kolískou trávového lyžovania v Československu. V roku 1980 sa tu po prvý raz v rámci Československa uskutočnili preteky v lyžovaní na tráve, ktoré neunikli ani hľadáčiku Československej televízie.

Príjazdová cesta bola v 80. rokoch vyasfaltovaná a rozšírená. V obci kolovali chýry, že na Ahoji sa stavia raketová základňa sovietskych vojsk.

V roku 1987 nadšenci lyžovania postavili v spodnej časti kopca zrubovú chatu, ktorá slúžila ako zázemie pre personál a sklad materiálu. Žiaľ, po piatich rokoch ju podpálil pyroman a ľahla popolom.

Správcovstvo lyžiarskeho strediska v roku 2004 zdedil Martin Jánoška po svojom otcovi Dominikovi, ktorý bol dlhé roky predsedom miestnej telovýchovnej jednoty a stál pri zrode strediska. Postupne vznikla partia dobrovoľníkov, tzv. Ahojákov, ktorí každoročne zveľaďujú stredisko v lete i v zime.

Podmienky na lyžovanie

Lyžiarske stredisko Ahoj patí k najnižšie položeným strediskám na Slovensku. Nachádza sa v nadmorskej výške 246 metrov nad morom. Areál je oklopený hustými lesmi. Stredisko pozostáva zo spodného a horného svahu, pričom každý svah lemuje jeden vlek. Celková dĺžka zjazdovky je zhruba 700 metrov.

V posledných rokoch je snehu pomenej. V zime sa svah nezasnežuje ani neupravuje, všetko sa ponecháva na prírodu. Práve preto má lyžovanie na Ahoji svoje čaro a lyžiari či sánkari z celého okolia sa úprimne tešia, keď napadne aj pár centimetrov snehu. Lyžiarov na Ahoji je vidieť až z piešťanských kúpeľov či Kolonádového mosta. Obzvlášť obľúbené je nočné lyžovanie.

V posledných rokoch sa však neraz stalo, že na Štedrý deň sa lyžovalo na tráve, pretože teploty stúpali vysoko nad nulu a Vianoce boli jednoducho bez snehu.

Lyžuje sa aj v lete

Lyžovanie na tráve patrí stále k atypickým športom, ktorý láka divákov z regiónu, ale aj kúpeľných hostí. Na Ahoji už desať rokov vyrastá nová, mladá generácia trávových lyžiarov, ktorí reprezentujú nielen našu obec, ale aj Slovensko po celom svete. Priamo z Banky pochádza úspešná pretekárka Vanesa Drahovská a tiež Alex Jánoška. Horný svah Ahoja sa radí medzi najkvalitnejšie európske svahy využívané na tento netradičný šport. Aj preto sa tu konajú raz či dvakrát do roka súťaže celoštátneho či európskeho rozmeru.

Cez víkend 6. a 7. júna 2020 sa na Ahoji mal konať Svetový pohár v lyžovaní na tráve. Účasť na súťaži prisľúbili lyžiari zo Slovenska, Čiech, Nemecka, Rakúska, Švajčiarska, Talianska, Japonska, Iránu a Taiwanu, avšak pre epidémiu koronavírusu museli byť preteky odrieknuté.

Bikepark Ahoj

K zimnému lyžovaniu a lyžovaniu na tráve pred desiatimi rokmi pribudlo downhillové jazdenie na horských bicykloch. V súčasnosti sa v areáli nachádza 6 rôzne dlhých trás s tromi náročnosťami.

Pre začiatočníkov sú vhodné nenáročné trate Šlapavá a Horná. Stredne náročná je trať Jarok. Skúsení jazdci si užijú trate Hophop, Klopky alebo DH. Bikepark navštevujú nielen jazdci z celého západného Slovenska, ale aj z Českej republiky. Čoraz častejšie si prichádza zajazdiť mládež a rodiny s deťmi.

Kopec Ahoj či už ako lyžiarske stredisko, alebo bikepark je vhodný pre začiatočníkov. Všetky tieto športy si môžu návštevníci vyskúšať vďaka stovkám hodín dobrovoľníckej práce. Ceny za lístky sú symbolické. Športovú činnosť na Ahoji podporuje aj obec Banka.

Fauna a flóra

Oba trávnaté svahy sú obklopené hustými lesmi. V jarných mesiacoch je vo vzduchu cítiť vôňu materinej dúšky.

Od marca svahy Ahoja pokrýva aj hlaváčik jarný. Ide o vytrvalú rastlinu z čeľade iskerníkovité, ktorá je na území Slovenska aj Čiech chránená. Hlaváčik jarný možno spoznať vďaka nápadným žltým kvetom. Pomáha pri liečbe srdcových chorôb, kedysi ho ľudoví liečitelia používali aj ako preháňadlo. Hlaváčik však toxické glykozidy, preto ho môže predpísať iba lekár.

Počas roka môžu turisti na Ahoji stretnúť zajace, zver a v teplejších mesiacoch aj hady. Na úpätí lyžiarskeho strediska sa nachádza koliba, ktorá je z oboch strán obklopená oborou. Vidno tu možno srnky, jelene i daniele.

Vatra zvrchovanosti

Od roku 1997 sa každoročne v júli na Ahoji zapaľuje vatra zvrchovanosti. Výhľad na panorámu svetlenú zapadajúcim slnkom s vatrou v popreíd je jednoducho jedinečný.

Odporúčame vyšliapať si tento nenáročný kopec v ktoromkoľvek ročnom období a pokochať sa panoramatickým výhľadom na obec Banku, mesto Piešťany či vodnú nádrž Sĺňava.

spracoval:

zdroj informácií: