Čo sa deje v kostolnej veži počas zvonenia?

Tzv. malý zvon

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo všetko predchádza prenikavému zvoneniu kostolných zvonov? Pozrite si krátky film, ktorý nakrútil Viktor Vrábel v roku 2017 vo veži Kostola sv. Martina.

Nakrúcanie neprebiehalo práve najjednoduchšie. Nepriaznivým faktorom okrem nedostatku miesta bol nedostatok svetla a niektoré zábery si vyžadovali doslova akrobatické kúsky kameramana. Kvôli viacerým uhlom záberu si ani nie dvojminútové video vyžadovalo 4 výstupy do veže a od myšlienky po publikovanie ubehol mesiac.

Veľký a malý zvon vo veži nového kostola sú umiestnené vo výške približne 20 metrov nad úrovňou terénu. Vynesenie 20-kilogramovej techniky po úzkych strmých schodoch dalo predsa len trochu zabrať. Nerátajúc prízemie, prvou zastávkou je chórus, druhou povala nového kostola a treťou samotná drevená plošina s uchytením zvonov a mechanizmom, ktorý nimi hýbe; s rapkáčom, kabelážou a príslušenstvom . Pod drevenou podlahou možno nájsť zariadenie, ktoré sa stará o rovnomerný pohyb štyroch ciferníkov.

Odbíjanie celých hodín, polhodín a poludňajšie zvonenie je kvôli presnosti riadené satelitom a zabezpečuje ho veľký zvon. Pred omšami, počas omší a pred pohrebmi ovláda zvony kostolník Dominik Jánoška, a to buď zo sakristie alebo pri vstupe do veže. Vtedy sa „dostane ku slovu” aj malý zvon z roku 1927 . Vek toho väčšieho sa nám nepodarilo zistiť.

text, foto a video:

Dátum vloženia: 21. 9. 2022 19:37