Menu
Mapa webu RSS
rozšírené vyhľadávanie
Obec Banka
ObecBanka

Keď sa k slovu dostane rapkáč

Keď sa k slovu dostane rapkáč

Každoročne na Zelený štvrtok sa vo svätostánkoch v kresťanských krajinách zaväzujú zvony. Prenikavý radostný zvuk zvonov a organu zrazu utíchne, pretože veriaci si v tomto období pripomínajú utrpenie Ježiša Krista. Počas nasledujúcich dvoch dní sa ozývajú rapkáče či klopadlá. Z veže Kostola sv. Martina už tradične i tento rok znel rapkáč. Spolu s bratrancami Moravčíkovcami sme sa pozreli na jeho históriu.

Bananský rapkáč

  • autorom je Peter Moravčík z Banky
  • nachádza sa vo zvonici tzv. nového kostola
  • bol vyrobený ručne v kostolnej veži
  • bol osadený 23. marca 1948
  • rapkať zvykli deti z dediny
  • bol motorizovaný v 70. rokoch
  • ide o jediný prevádzkyschopný rapkáč v kraji

 

Len na Veľkú noc

Aj keď v niektorých slovenských obciach mal rapkáč viacero funkcií (odhliadnuc od duchovného života slúžil tiež na varovanie obyvateľstva či na zvolávanie baníkov), na Banke sa odnepamäti používa len počas Veľkej noci. Od Zeleného štvrtku do Bielej soboty sú totiž zvony symbolicky zviazané. Tento zvyk je údajne starší ako samotné kresťanstvo. Ľudia verili, že na Zelený štvrtok sa začínajú aktivizovať nečisté si­ly, ktoré bolo potrebné odohnať. A práve na to slúžili rapkáče.

 

Výroba rapkáča

Drevené zariadenie pribudlo v kostolnej veži na jar 1948. „Otec vyrobil rapkáč na kolene, nejaké veľké vybavenie v dielni vtedy ne­mal. Mama poháňala drevený sú­struh kolesom, ktorým sa neskôr poháňal samotný rapkáč v kostolnej veži. Tatko ma k sústruhu vtedy nepúšťal a ani ma to ako malého chalana veľmi nezaují­malo,“ spomína obyvateľ Vojtech Moravčík. Po dokončení otec Peter daroval rapkáč obci.

Rapkáč sa nachádza v rohu kostolnej veže nového kostola, hneď vedľa malého a veľkého zvona. Konštrukcia je vysoká a široká asi jeden meter. V drevenom ráme sú pripevnené pružné latky, tzv. perá. V hornom rade ich je sedem, v dol­nom o jedno viac. Medzi perami sa nachádza valec s výbežkami. Keď sa o valec po jeho roztočení zachytí pero, rapkáč vydá charakteristický zvuk. „Počuteľnosť rapkáča závisí od sily a smeru vetra. Ten­to rok fúkalo smerom na Piešťany, preto mnohí rapkáč nepočuli,“ vy­svetľuje Jozef Moravčík.

 

Jednoduchšia obsluha

Rapkáč sa spočiatku ovládal ručne. „Hore vo veži zvykli rap­kať deti, ktoré chodilli do kosto­la. Ja som rapkával tiež,“ spomí­na V. Moravčík. Liatinové koleso, ktorým kedysi otáčali, je opreté o stenu zvonice. Pôvodný rám, valec aj perá sa zachovali do súčasnosti.

Bratranec Jozef Moravčík sa v druhej polovici sedemdesiatych rokov postaral o motorizáciu zariadenia. Pomocou ozubeného kole­sa a reťaze spojil valec s elektromo­torom. Prevodovku vtedy zaobsta­ral Štefan Gabriš. Jozef Moravčík až doposiaľ udržiava rapkáč v prevádzkyschopnom stave. Spúšťa a zastavuje ho z medziposchodia pri chóruse. „Z času na čas musím lat­ky napružiť a motor namazať ole­jom, ktorý sa používa do motoriek. Občas preskakuje reťaz, onedl­ho to ale zmení napojenie pre­vodovky priamo na valec,” prezrádza J. Moravčík.

 

Rarita na kolesách

Špeciálne na účely večernej procesie počas Bielej soboty vyrobil Peter Moravčík v rovnakom období aj prenosný rapkáč. „Pra­coval na podobnom princípe ako rapkáč vo veži. Na oske tragača boli vyryté zúbky, na ktoré počas jazdy dopadali dve jaseňové perá a tak vydávali zvuk,” ozrejmil syn Vojtech Moravčík. Kedy sa rapkáč z dedinského života vytratil a kam sa podel, sa nám zistiť nepodarilo.

text a foto:
Viktor Vrábel

Dátum vloženia: 21. 9. 2022 19:34
Dátum poslednej aktualizácie: 21. 9. 2022 19:37
Autor: admin prevod
hore

Naše organizácie a partneri