Zuzana Čaputová sa poďakovala hasičom, šičkám i predavačkám

V piatok 15. mája dopoludnia zavítala do našej obce prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. Dôvodom krátkej návštevy bolo poďakovanie miestnym dobrovoľníkom, ktorí nezištne vo svojom voľnom čase pomáhali pri zvládaní epidémie vírusu COVID-19. Išlo o prvú návštevu hlavy štátu v dejinách obce Banka.

Prezidentská kancelária kontaktovala organizačného referenta bananských hasičov v stredu večer. „Skutočne ma potešilo, keď mi bolo oznámené, že pani prezidentka sleduje v médiách a na sociálnych sieťach činnosť našich hasičov i dobrovoľníkov a zapáčila sa jej natoľko, že by sa rada prišla poďakovať osobne,“ povedal Viktor Vrábel. Hoci išlo o neformálne stretnutie, hasiči a pracovníci obecného úradu nenechali nič na náhodu a v priebehu jedného dňa pripravili sálu.

Priestory kultúrneho domu v hodinovom predstihu prezrel pyrotechnik, hygienička i protokolistka. Pätnásťčlenná delegácia s prezidentkou dorazila v miernom predstihu. Na bezpečnosť dohliadali príslušníci Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií a tiež polícia. Prítomní museli mať nasadené rúška a rukavice. Pri vstupe si museli vydezinfikovať ruky a bola im odmeraná teplota – to platilo aj pre prezidentku s delegáciou.

„Cieľom tejto mojej dnešnej cesty je poďakovať sa ľuďom rôznych profesií. Som rada, že som sa mohla zastaviť aj u vás v obci Banka. Podarilo sa vám zorganizovať viacero dobrovoľníkov vo vašej obci, aby každý senior mal svoje rúško a bol chránený. Ukázalo sa, že práve takáto drobná aktivita je kľúčová na to, aby sme zostali v čo najväčšom počte zdraví,“ prihovorila sa k dobrovoľníkom Zuzana Čaputová.

Krátko nato podala ruku každému, kto prispel k prevencii voči koronavírusu. Dobrovoľníci dostali darčekovú tašku s diárom a perom s prezidentkiným podpisom, dámy navyše aj ružu. Nasledoval podpis do kroník a spoločná fotografia. Hlava štátu si pri odjazde nezabudla uctiť miestne predavačky.