Záhradkárske kuriozity: Ananás aj rajčiak zo špáry

Leto je na konci. Podľa bananských záhradkárov bola tohtoročná úroda slabšia, avšak o to zaujímavejšie plody sa tu dopestovali. Pochválila sa nám rodina Masarykovcov a Haringovcov.

Rajčiny sú vcelku nenáročné rastliny. Pánovi Stanislavovi Masarykovi zo Žiackej ulice vyrástla jedna priamo z betónovej špáry pri schodisku. Rastlina je vysoká viac ako dva a pol metra a stále rastie. Na jej vetvičkách visí zhruba šesťdesiat plodov. „Sú to chutné cherry rajčiny. Niektoré už dozreli, ostatné ešte len budú. Necháme si z nich semeno na budúci rok,“ uzatvára záhradkár Stanislav Masaryk.

 

Klimatické zmeny sú citeľné aj v našom regióne. Dôkazom je ananás, ktorý v črepníku pred domom vypestovala rodina Haringovcov z Karpatskej ulice. „Veľkú rastlinu som kúpila od jednej pani pred dvomi rokmi. Zasadila som ju do veľkého črepníka,“ hovorí Simona Haringová. V zime skladovala rastlinu v zimnej záhrade. Keď nočné teploty vystúpali nad pätnásť stupňov, vyložila ju na priame slnko.

„Malý plod, ananásik, som zaregistrovala na Vianoce 2018 – bol to darček. Pomaly rástol, v lete dostal opäť veľa slniečka a pravidelnú zálievku. Až naraz začal celý žltnúť, čo je známka zrelosti,“ pokračuje S. Haringová. Žltnutie trvalo tri dni. „Ulomili sme ho a hneď sme zacítili neskutočnú vôňu. Bol veľmi sladký, voňavý, šťavnatý, asi to bolo tým, že dozrel na koreni. V supermarketoch taký chutný nenájdete,“ dodáva Simona Haringová, ktorá vršok ananásu odrezala a zasadila do substrátu s pieskom.

text: Viktor Vrábel,
foto: Viktor Vrábel,
archív Tibora Haringa