Výstava ručných prác aj so zbierkou krojovaných bábik

Cez víkend 12. a 13. októbra sa v priestoroch kultúrneho domu konala Výstava ručných prác a krojovaných bábik, ktorú pripravila Jednota dôchodcov Slovenska (JDS) Banka. Novinkou tento rok boli bábiky odeté do slovenských krojov.

„Tentokrát som oslovila aj susedov a ľudí, ktorí nie sú členmi nášho klubu. Doniesli také množstvo vecí, že sme ich ani všetky nemohli vystaviť. Svojimi výrobkami prispelo asi dvadsať obyvateľov,“ hovorí Marta Valovičová, predsedníčka JDS Banka. Návštevníci si mohli prezrieť háčkované dečky, vyšívané obrusy, výrobky zhotovené patchworkovou technikou i najrôznejšie diela z recyklovaných materiálov.

Veľký úspech zožal tucet krojovaných bábik zo zbierky Veroniky Cetliovej. V kútiku nechýbala vdova, kováč či drotár v priliehavom odeve. Kroje pochádzajú prevažne z piešťanského regiónu. „Krojované bábiky zbieram a reštaurujem už pätnásť rokov. Moje práce možno nájsť v Bulharsku, Číne, Japonsku i v Austrálii,“ hovorí Veronika Cetliová. Dosiaľ ošatila viac ako sto bábik, najradšej má staré. „Nie sú to bábiky na hranie, ale sú skôr vhodné ako darček,“ dodáva na záver.

text, foto a video:
Viktor Vrábel