Voľby do NR SR 2020: S prehľadom vyhralo OĽaNO

V sobotu 29. februára sa v takmer 6-tisíc volebných miestnostiach po celom Slovensku rozhodovalo u budúcnosti našej krajiny. Po štyroch rokoch sa opäť konali Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky. Účasť bola nadpriemerná a priebeh volieb pokojný.

Nevšedný deň

Parlamentné voľby sa konali v deň, ktorý nájdeme v kalendári len raz za štyri roky. Tento dátum navyše pripadol na významné okrúhle výročie, ktoré súvisí práve s voľbami. 29. februára 1920, tzn. presne pred 100 rokmi, získali ženy v Československu volebné právo. Rovnoprávnosť mužov a žien v ten deň zakotvili v Ústave ČSR, ktorá svojou nadčasovosťou predbehla aj Francúzsko či Veľkú Britániu.

Dobrá nálada

Vonku fúkal studený vietor, o to príjemnejšie bolo v sále kultúrneho domu a v jedálni základnej školy, kde sídlili okrsky. Predsedníčkou Volebného okrsku č. 1 (základná škola) bola Oľga Solmošiová, Volebný okrsok č. 2 (kultúrny dom) mala pod palcom Irena Sklenárová. Napriek tomu, že za plentou sa odohrávali zodpovedné rozhodnutia, členovia komisií sa snažili atmosféru odľahčiť.
Podľa oboch volebných komisií boli voliči disciplinovaní, stačilo ich len občas usmerniť. Optimistickú atmosféru nepokazil ani anonymný podnet v Okrsku č. 1, ktorý sa ukázal ako neopodstatnený. Výsledky volieb boli odovzdané na Okresnom úrade v Piešťanoch o 3. hodine ráno. Na priebeh volieb dohliadala polícia aj v našej obci.

Volili dve tretiny dospelých

Svoju občiansku povinnosť si na Banke splnilo dovedna 1 283 voličov z 1 845, čo predstavuje volebnú účasť 69,53 %. Priemerná volebná účasť na Slovensku bola oproti účasti v našej obci nižšia takmer o 4 percentá (65,80 %). Záujem o voľby každého druhu je na Banke dlhodobo nadpriemerný. Aj vo Voľbách do NR SR 2016 účasť na Banke vysoko prevyšovala celoštátny priemer (67,01 % vs. 59,82 %). Spolu 11 Banancov požiadalo o voľbu do prenosnej volebnej urny. Najčastejším dôvodom bol vyšší vek, avšak komisie navštívili aj obyvateľov po úrazoch.

Hlasovalo aj zahraničie

Do výsledkov prispeli tiež zahraniční Bananci. O voľbu poštou požiadalo 23 oprávnených voličov, avšak nie každého hlas stihol doraziť včas. Na diaľku volili Bananci nachádzajúci sa v Nemecku, Anglicku, Amerike, Thajsku či v Južnej Afrike. Tieto hlasy v obálkach sa vhadzovali do urien krátko po otvorení volebných miestností. Rozdielne výsledky Víťazná strana OĽaNO zožala veľký úspech v Okrsku č. 2, kde dostala takmer dvojnásobný počet hlasov voči donedávna vládnucej strany SMER-SD. Hoci voliči z Banky si priali vidieť stranu PS/Spolu v parlamente (získala tu cez 9 %), brány Národnej rady napokon jej poslanci neprekročia (celkovo získala pod 7 %). Kým strana ĽSNS by v Okrsku č. 1 skončila na 7. mieste, v druhom okrsku by bola tretia.

Bananci sa do parlamentu nedostali

O hlasy bojovalo 2 736 kandidátov z celého Slovenska. Zastúpenie mali aj dvaja obyvatelia Banky. Andrej Lúčny (SOLIDARITA – Hnutie pracujúcej chudoby) získal 129 hlasov. Rastislav Pavlíček (Starostovia a nezávislí) dostal 20 hlasov. Strany, za ktoré kandidovali, sa do parlamentu nedostali.