V obci pribudne optický internet a dvanásť kamier

Od začiatku septembra pracovníci firmy Dobrý net inštalujú kamery na verejných priestranstvách a internetové vysielače na elektrické stĺpy. Spoločnosť predpokladá, že pripojiť sa na optický internet bude možné do konca tohto roka.

Na inštaláciu vysielačov a kamier je nevyhnutná výšková technika.

Vyhovieť požiadavkám obce sa od začiatku snažila spoločnosť Dobrý net, s. r. o., ktorú jednomyseľne odsúhlasilo zastupiteľstvo 9. augusta na svojom 30. zasadnutí.

V intraviláne obce pribudne spolu 12 kamier, ktoré budú umiestnené na najfrekventovanejších verejných priestranstvách, akými sú vjazdy do obce (resp. výjazdy z obce), priestory pred obecným úradom a školou, námestie Hlavina, štadión a cin­torín. Všetky kamery budú statické. Signál sa bude prenášať prostredníctvom optického internetu do centrálneho úložiska. Samozrejme, počet kamier je možné v bu­­dúcnosti rozšíriť.

Obecný úrad budú strážiť dve kamery.

Hlavným kritériom pri výbere dodávateľa bola kvalita záznamu. Kamery značky Hikvision majú na dnešné pomery nadštandardné rozlíšenie snímača – 8 megapixelov, umožňujú tak nahrávanie videa s rozlíšením 4K. Ľudskou rečou povedané, obraz bude ostrý a napríklad tabuľky s evidenčnými číslami áut budú viditeľné z väčšej vzdialenosti, a to aj v tme. Kamery totiž budú mať nočný prísvit, ktorý osvetlí priestor na vzdialenosť približne 80 metrov pred kamerou.

Za inštaláciu a údržbu optického internetu a kamerového systému obec neplatí. Obecný úrad bude hradiť len náklady spojené s dodávkou elektrického prúdu. Firma Dobrý net zároveň zabezpečí pripojenie všetkých obecných budov vrátane úradov či školy k internetu.

Kamery budú monitorovať často navštevované verejné priestranstvá.

V čase našej uzávierky pracovníci finišujú s inštaláciou kamier a vysielačov, ktoré budú šíriť optický internet do domácností. Zostáva už len úsek pod Červenou vežou od centra obce po Krajinský most, kde boli odstránené staré stĺpy elektrického osvetlenia a nové zatiaľ dodané neboli. Topoľčiansku cestu s Cestou Janka Alexyho prepojí optický kábel s vysokou odolnosťou v najbližších týždňoch.

text a foto: