Skončili sme prví v okrese v anglickej olympiáde (Zo školských lavíc)

Potom, ako sme sa plní elánu vrátili z vianočných prázdnin do našej školy, čakalo na žiakov veľa noviniek. Čo máme nové?

Na chodbách pribudli nové trojuholníkové stoly, ktoré môžu žiaci využívať počas prestávok alebo počas voľnej hodiny. Schodisko sa premenilo na užitočnú farebnú pomôcku. Nálepky na schodoch nám pomôžu s vybranými slovami, s pádovými otázkami, vlajkami krajín aj s anglickými nepravidelnými slovesami. V informatickej učebni pribudla nová 3D tlačiareň, ktorá nám vytlačí všeličo nevšedné. Opravili sme aj školský rozhlas, ktorý nám často hrá melódie na spríjemnenie dňa.

V piatok 14. januára prišla do školy pani lektorka, ktorá našich tretiakov a štvrtákov poučila a vysvetlila im mnoho zaujímavých vecí ohľadom práce na internete a rizík, ktoré tam na nás číhajú. Piataci až siedmaci mali tému Učím sa učiť. Pani lektorka nám vysvetlila, ako sa zbaviť stresu z uče­nia a ako sa lepšie učiť. Naši ôsmaci a deviataci mali tému zameranú na dospievanie a veci s ním spojené. Prednášky sa nám páčili, boli poučné a plné energie. Ďakujeme.

V ten istý deň, kým všetci mali prednášky, naši prváci a druháci zažili niečo nezvyčajné. Mali možnosť vstúpiť do sveta vody a rastlín vďaka návšteve planetária, ktoré sme mali priamo v škole. Prváci spoznali, z čoho sa skladajú stromy a na čo nám slúžia. Tento zábavno-vzdelávací program mobilného planetária priblížil žiakom druhého ročníka tému Voda – zázrak prírody. Vo filme sa žiaci dozvedeli, že bez vody by na našej planéte nemohol vzniknúť život, ale i to, že voda tvorí 70 percent nášho tela. Nielen to, ale oveľa viac sme sa naučili vďaka sférickej projekcii.

V okresnom kole on-line olympiády z anglického jazyka v kategórii 1B sa náš žiak Michal Krajčírik (9. ročník) umiestnil na prvom mieste. Postupuje do krajského kola, ktoré sa uskutoční 8. februára. Blahoželáme a držíme palce v krajskom kole.

Štvrtok 20. január patril v našej škole vzdelávaniu formou ITV. Integ­rované tematické vyučovanie prebiehalo na 1. aj 2. stupni, v každej triede s inou zaujímavou témou. Jednotlivé triedy si zvolili tému, ktorú vyučujúci prelínali v rôznych predmetoch, čím spájali teoretické poznatky s praktickými činnosťami. Ako dopadli práce našich žiakov, si môžete pozrieť vo fotoalbume na našej webovej stránke.

V piatok 21. januára sme spolu so žiak­mi nazreli do sveta financií. Rozprávali sme sa o tom, ako ľudia vymysleli obchod, prečo nakupujeme, čo znamená sporiť a aké sú výhody sporenia. Žiaci si pripravovali nákup na dovolenku či výlet. Štvrtáci zisťovali, aké náročné je byť dospelákom a koľko to stojí. Druhý stupeň mal za úlohu zistiť, koľko by stálo usporiadať školský karneval či zriadiť útulok, koľko peňazí mesačne minie rodina na jedlo, koľko stojí lyžovačka a podobne. Deviataci dokonca vymysleli vlastnú školskú kryptomenu. Veríme, že žiaci si z tohto dňa odniesli mnoho zaujímavých informácií a naučili sa nové veci.

text: Róbert Valovič, ZŠ Banka
foto: archív ZŠ Banka