Silný vietor lámal stromy ako zápalky

Letné búrky sprevádzané silným vetrom vyčíňali aj v auguste. V noci zo 7. na 8. augusta zasahovali príslušníci hasičského a záchranného zboru (HaZZ) a členovia dobrovoľných hasičských zborov (DHZ) najmä pri spadnutých stromoch. Najväčšie škody spôsobil vietor na Odborárskej ulici.

Vo štvrtok 25. júla sa v ťažko dostupnom teréne na kopci Ahoj zranil cyklista. Sťažoval sa na bolesť krčnej chrbtice. Záchranári spolu s hasičmi zniesli muža vo vákuovej dlahe do sanitky, ktorá ho previezla do piešťanskej nemocnice.

V stredu 7. augusta zhruba o pol jedenástej večer spadol strom na Cestu J. Alexyho. Krajské operačné stredisko Trnava na miesto vyslalo DHZ Moravany nad Váhom. Hasiči strom narezali na menšie časti a odstránili z vozovky a chodníka.

Vo štvrtok 8. augusta o šiestej hodine rannej oznámil náhodný okoloidúci členovi DHZ Banka spadnutý strom na Dominovej ceste, ktorý vytváral prekážku v cestnej premávke a znemožňoval pohyb chodcov. Strom bol s pomocou motorovej píly narezaný a odprataný mimo cesty. Drevina stála na pozemku Slovenských liečebných kúpeľoch Piešťany, a. s., ktoré boli zo strany obce už viackrát upozorňované na zlý stav drevín.

V rovnaký deň krátko pred siedmou hodinou ráno boli piešťanskí hasiči privolaní na Odborársku ulicu, kde sa na odstavený autobus patriaci hotelu zrútila polovica mohutného, na pohľad zdravého stromu. Veliteľ HaZZ Piešťany požiadal o spoluprácu členov miestneho DHZ Banka. Siedmi dobrovoľní hasiči z Banky sa na miesto dostavili výjazdovým vozidlom a súkromnými vozidlami. „Hasiči pomocou motorovej píly a lana odstránili strom z vozidla. K zraneniu osôb nedošlo,” uviedla krajská hasičská hovorkyňa Júlia Kedrová. Členovia DHZ poškodený strom spílili a odstránili popadané konáre a lístie.

V nedeľu 11. augusta popoludní sa na horskom priechode Havran neďaleko motorestu zrazil motocykel s osobným autom. Motocykel začal po náraze horieť, uhasili ho okolojazdiaci vodiči. Vytekajúce prevádzkové kvapaliny posypali hasiči sorbentom. Zraneného motocyklistu odviezli záchranári.

V rovnaký deň vo večerných hodinách zrejme v dôsledku vysokej rýchlosti v stúpaní na Havran zišiel z cesty motocyklista. O zraneného muža sa postarali záchranári.

text: Viktor Vrábel,
KR HaZZ Trnava,
foto: Viktor Vrábel