Sčítala sa už viac ako tretina obyvateľov

Po desiatich rokoch na Slovensku opäť prebieha sčítanie obyvateľov. Nadväzuje na sčítanie domov a bytov, ktoré trvalo od júla minulého roku do polovice februára tohto roku. Počas prvého týždňa sa sčítalo 39,73 % obyvateľov Banky.

Upozornenie

Štatistický úrad SR varuje pred falošnými sčítacími asistentmi. Pripomíname, že asistované sčítanie sa začína až 1. apríla. Mobilný sčítací asistent navštívi iba tých digitálne vylúčených obyvateľov, ktorí o to vopred telefonicky požiadajú. V prípade pochybností kontaktujte políciu na čísle 158.

Rozdielom oproti minulým sčítaniam je spôsob získavania informácií. Sčítanie prebieha elektronicky (bez zbytočných papierov) a je integrované (štatisti využívajú údaje z registrov aj z vyplnených dotazníkov). Sčítať sa môžete jedným z nasledovných spôsobov:

1. Samosčítanie
Obyvatelia sa v termíne od 15. februára do 31. marca 2021 sčítajú prostredníctvom webovej stránky www.scitanie.sk, prípadne cez mobilnú aplikáciu SODB 2021. Obyvateľ môže sčítať seba aj svoju rodinu v pohodlí domova prostredníctvom mobilu, počítača či tabletu. Ide o najjednoduchší a v čase epidémie najbezpečnejší spôsob sčítania sa. Sčítanie jednej osoby zaberie asi 5 až 10 minút.

2. Asistované sčítanie (pomocou stacionárnych, resp. mobilných asistentov)
Tento typ sčítania bude prebiehať od 1. apríla do 31. októbra 2021. Povinnosť sčítať sa si tak budú môcť splniť aj obyvatelia, ktorí sa nevedia sčítať elektronicky sami ani s pomocou blízkej osoby. V obci bude zriadené kontaktné miesto v hasičskej zbrojnici na Topoľčianskej ceste 23 (v bývalom obecnom úrade), kde stacionárny asistent obyvateľov sčíta. Zároveň obec zabezpečí mobilného asistenta, ktorý navštívi imobilných či ťažko chorých obyvateľov, ktorí sa vopred nahlásia na mobilnom čísle 0901 745 177 (obecný úrad).

Podrobnosti k asistovanému sčítaniu prinesieme v najbližšom vydaní Bananského hlásnika a taktiež na webovej stránke obce.

Povinnosť sčítať sa majú všetci obyvatelia Slovenskej republiky (za dieťa vyplní dotazník jeho zákonný zástupca). V prípade otázok kontaktujte infolinku na čísle 02/20 92 49 19, prípadne obecný úrad – 0901 745 177. Informácie k sčítaniu nájdete aj na webstránke www.obecbanka.sk/oznamy/scitanie

text: vv