Rok 2021 u mladých futbalistov

Rok 2021 bol ťažký a nevyspytateľný, no v konečnom dôsledku úspešný. Nemožnosť tréningového procesu a priateľských zápasov v januári až apríli napokon vyústila zo strany Oblastného futbalového zväzu (ObFZ) Trnava do zrušenia jarnej časti futbalového ročníka všetkých mládežníckych súťaží.

Deti s trénerom 12. júna 2021 počas oneskoreného Medzinárodného dňa detí

Prvé uvoľnenie nastalo až od 18. apríla 2021, keď sme konečne začali s tréningovým procesom a od 3. mája 2021 sa celá naša športová činnosť začala riadiť covid semaforom pre šport. V našom občianskom združení OTJ Banka pracujeme s viac ako šesťdesiatimi deťmi, ktoré sú rozdelené do troch kategórií:

• U-13 mladší žiaci
    (ročník narodenia 2009 – 2012, dievčatá 2009 a mladšie)
  • U-9 mladšia prípravka
    (ročník narodenia 2013 a mladší, dievčatá 2011 a mladšie)
  • U-7 predprípravka
    (ročník narodenia 2014 a mladší, vrátane dievčat)

Tréningový proces vo všetkých kategóriách prebiehal dvakrát týždenne s následnou možnosťou priateľských zápasov a futbalových turnajov.

• V mesiaci jún sme oslávili MDD spoločným tréningom všetkých družstiev na báze vzájomných zápasov medzi sebou a posedením pri spoločnom občerstvení.
  • Dňa 26. júna sme sa zúčastnili futbalového turnaja kategórie U-9 o Pohár primátorky mesta Vrbové, kde sme obsadili prvé miesto a zopakovali sme tak výsledok z roku 2020. Vyhrali sme nad mužstvami MFK Vrbové a TJ Krajné.
  • Veľmi radi sme prijali pozvánku od FK Bučany, kde sme sa 17. júla zúčastnili futbalového turnaja LOPTOŠ CUP kategórie U-11 (ročníky 2011 a mladší, dievčatá 2010 a mlad­šie). Pre našich futbalistov to bola nesmierna skúsenosť zmerať si sily s družstvami z Považskej Bys­tri­ce, Nových Zámkov, Hlohovca, Zavara či z domácich Bučian. Konečné 8. miesto z 10 mužstiev nebolo zlé, pretože sme hrali proti mužstvám z 3. ligy, ktoré pôsobia v súťažiach Západoslovenského futbalového zväzu.
  • V auguste sme odohrali 2 príprav­né zápasy kategórie U-13 proti Hlohovcu a Drahovciam ako generálku na novú sezónu (výhra s Hlohovcom, prehra s Drahovcami).

Mladí futbalisti si z Vrbového odniesli víťazný pohár.

Na novú futbalovú sezónu 2021/2022 sme do súťaže riadenej ObFZ Trnava prihlásili dve družstvá, a to v kategórii U-13 a U-9. Od konca augusta až do konca októbra sa každý víkend naplno rozbehli majstrovské zápasy.

Mužstvo U-13 | 4. liga | skupina C | ObFZ Trnava
Po troch rokoch sme sa vrátili do tejto kategórie s úplne novým a mladým mužstvom. Po jesennej časti sme na delenom 4. mieste. Herný progres tímu rástol od zápasu k zápasu a dokázali sme sa ním presadzovať počas celej jesene. V mužstve prevládalo viac pozitív – celková hra mužstva, prístup k futbalu a povinnostiam. Za toto treba hráčov pochváliť, no nesmú sa uspokojiť. Hlavne ťažké zápasy s Chtelnicou a Červeníkom ukázali nedostatky, ktoré treba odstraňovať, aby sme boli konkurencieschopní aj voči tým najlepším.

• štatistika: 4 výhry, 1 remíza, 3 prehry
  • strelci gólov: Vetrík Martin: 5, Záhorcová Sofia: 3, Vetrík Šimon (Šimi): 1, Tamajka Tobias: 1

Mužstvo U-9 | skupina B | ObFZ Trnava
Aj o tejto kategórii platí, že patrí medzi veľmi mladé družstvá v súťaži. Celú jesennú časť sme hrali so snahou čo najviac útočiť a kládol sa dôraz na hru bez tlaku na výsledok. Nesledovali sme výsledky ani tabuľky, prvoradý bol rozvoj hráča. Tešili sme sa z každého gólu, vydarenej akcie, dobrých brankárskych zákrokov, nových zážitkov a tréningov. V tréningoch sme sa zameriavali hlavne na rôzne spôsoby obchádzania protihráča v hre, na pri­hrávky a zakončenia v hre a na neustálu práca s loptou.

• štatistika: 3 výhry, 1 remíza, 3 prehry
  • strelci gólov: Chalás Denis: 5, Mihok Michal: 2, Madlo Samuel: 2, Nedorost Nikolas: 1, Kriško Ivan: 1

Mužstvo U-7
Deťom v tejto kategórii sa venujeme už druhý rok. Začali sme s prípravou detí narodených v ro­koch 2014, 2015, 2016. Trénovali sme dvakrát týždenne. Zameriavali sme sa hlavne na rozvoj obratnosti, koordinačných schopností, všestrannej vytrvalosti, klamlivých pohybov a prvých spôsobov obchádzania súpera. Preferovali sme hlavne malé formy futbalu 1:1, 2:2 či 3:3.

Súťažnú jesennú majstrovskú časť ročníka 2021/2022 sme ukončili v októbri, ale tréningový proces pokračoval ďalej v mesiaci november a po krátkom prerušení aj v mesiaci december.

Klub má aktuálne cez šesťdesiat mladých futbalistov a futbalistiek.

Plány na rok 2022

V roku 2022 chceme pokračovať v nastavenom trende. Čaká nás zimná príprava, dohranie jarnej časti futbalového ročníka 2021/2022 a príprava na futbalový ročník 2022/2023, kde chceme do súťaží riadených ObFZ Trnava prihlásiť už 3 družstvá, a to U-15 starší žiaci, U-11 staršia prípravka, U-9 mladšia prípravka a ďalej pracovať s kategóriou U-7 predprípravka a zabezpečiť k tomu materiálne a finančné prostriedky a ľudské zdroje.

Záverom tohto krátkeho zhodnotenia sa chcem poďakovať všetkým hráčom nášho klubu za vzornú reprezentáciu obce, rodičom za výbornú komunikáciu a pomoc, veľakrát aj nad rámec toho, čo bolo treba či už pri tréningovom procese, alebo pri organizácii futbalových zápasov a turnajov.

Veľká vďaka patrí starostke obce a poslancom obecného zastupiteľstva, pretože všetky aktivity jednotlivých mládežníckych družstiev OTJ Banka sú realizované vďaka finančnej podpore obce Banka. Športu zdar a futbalu zvlášť!

Ing. Miroslav Seman, prezident OTJ Banka a tréner U-7, U-9, U-13