Prvé uvoľnenie opatrení príde 28. februára

Na Slovensku sa od 28. februára začne uvoľňovanie pandemických opatrení. O mesiac neskôr – od 28. marca by sa podľa slov premiéra Eduarda Hegera mal vrátiť život do stavu pred pandémiou. Všetky aktuálne platné opatrenia nájdete na obecnej webovej stránke a na webovej stránke covid automatu

28. februára sa zrušia režimy OTP, OP aj OP+. Zvýšia sa aj kapacity pri nízko a stredne rizikových podujatiach. Druhá fáza uvoľňovania sa začne od 28. marca, keď sa zrušia kapacitné obmedzenia a upraví sa povinnosť nosenia respirátora či rúška.

„Od 28. februára to bude vlastne bez režimov, zostane len Základ. Takisto zrušíme povinnosť karantény žiakov, ktorí boli v škole v kontakte s pozitívnym, prevádzkové hodiny služieb sa predĺžia do 24:00. K navýšeniu kapacity príde aj pri vysoko rizikových podujatiach,“ upozornil premiér Eduard Heger. Avizoval, že uvoľnenie sa má dotknúť aj oblastí športu, wellnessu či gastra.

Od 28. marca by sa podľa jeho slov mal život vrátiť do stavu pred pandémiou. „Zrušia sa kapacitné obmedzenia, obmedzenia prevádzkových hodín a upravíme aj povinnosť nosenia rúšok,“ uviedol. Ako dodal, COVID-19 tu stále bude, no „nebude diktovať pravidlá, ako máme žiť“.

Podľa návrhu, ktorý predstavil riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva SR Matej Mišík, sa pri nízkych a stredne rizi­kových podujatiach (napr. bohoslužby, športové podujatia, kultúrne akcie atď.) má od 28. februára zvýšiť maximálna kapacita na 500 osôb alebo maximálne na 50 percent kapacity. „Pri vysoko rizikových podujatiach ako sobáše či kary bude kapacitné maximum 50 osôb, v oboch prípadoch bude platiť režim Základ,“ uviedol Mišík.

Režim Základ sa bude uplatňovať aj pri športových súťažiach a tréningoch s kapacitným obme­dzením do 100 športovcov.

Bez ohľadu na očkovanie a testovanie bude mať verejnosť prístup aj do prevádzok fitness, wellness, akvaparku či kúpeľov, platiť pre nich bude kapacitný limit 50 osôb alebo pravidlo jedna osoba na 15 m2 krytej plochy.

Režim Základ by mal od konca februára platiť aj pre múzeá, galérie, výstavné siene či ubytovacie zariadenia, využívanie spoločných priestorov sa bude riadiť pravidlami pri hromadnom podujatí.

Reštaurácie budú takisto otvorené pre všetkých, povolené bude len sedenie a obsluha pri stoloch, vrátane terás. Mimo stolov bude povinný respirátor.

Bez obmedzení to bude aj v diaľkovej doprave, v prostriedkoch verejnej dopravy bude stále povinný respirátor.

Mišík upozornil, že testy môžu byť naďalej vyžadované v špecifických prípadoch, napríklad pri návšteve nemocnice alebo zariadení sociálnych služieb. Tieto zariadenia by preto mali fungovať od 28. februára v režime OTP alebo Základ (podľa rozhodnutia riaditeľa a zria­ďovateľa).

Od 28. marca spolu so zrušením kapacitných obmedzení i obmedzení prevádzkových hodín by sa mala upraviť aj povinnosť nosenia rúšok a respirátorov. „Konzílium zatiaľ navrhuje monitorovať situáciu pred prijatím konkrétneho rozhodnutia,“ dodal Mišík.

Od konca marca by sa tiež mala zrušiť karanténa pri úzkom kontakte s pozitívnou osobou. Má ju nahradiť povinnosť nosiť respirátor 10 dní po styku s pozitívnou osobou.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský hovorí, že na návrhu je zhoda, preto k výrazným zmenám v definitívnom znení pravidiel by nemalo dôjsť. Úrad verejného zdravotníctva podľa Lengvarského už pracuje na sformulovaní jednotlivých vyhlášok.

zdroj: TASR