Požiar na Zlatom vrchu spôsobila ľudská hlúposť

V sobotu 25. apríla popoludní a večer sa Bankou rozliehali sirény hasičských cisterien. V tesnej blízkosti Zlatého vrchu, ktorý sa nachádza na rozhraní bananského a moravianskeho chotára, sa rozhorel lesný porast. Komplikovaný zásah hasičov sme zachytili našim fotoaparátom.

Pri prvotnom prieskume hasiči zistili, že ide o požiar koreňového systému, ktorý vypukol v strmom a ťažko dostupnom teréne. Požiarisko sa nachádzalo v lokalite Zlatý vrch asi 250 metrov od lesnej cesty. Horeli stromy, kríky a lístie na ploche približne 600 m2.

Náročný zasah trval od tretej hodiny popoludní až do zotmenia. Pri požiari zasahovalo šesťdesiat profesionálnych a dobrovoľných hasičov z piešťanského, hlohovského, trnavského, nitrianskeho, topoľčianskeho a novomestského okresu. Príčinou požiaru je nedbalosť a neopatrnosť dospelých osôb,“ uviedol veliteľ zásahu Daniel Valkovič z piešťanskej hasičskej stanice. Po uhasení na zhorenisko dohliadali pracovníci Lesov SR. „Predbežná škoda vyčíslená majiteľom je tisíc eur. Uchránené hodnoty činia približne 50-tisíc eur,“ uviedla krajská hasičská hovorkyňa Mária Zaťková.

Opäť ide o ľudské zlyhanie, ktorému sa dalo predísť. Pre dlhodobé suché a teplé počasie platí od 9. apríla čas zvýšeného rizika vzniku požiaru – podľa zákona v lesoch a v ich päťdesiatmetrovom ochrannom pásme je zakázané fajčiť, opekať či inak manipulovať s ohňom. Je na čase, aby sme si začali prírodu viac vážiť. Nezabudnite dodržiavať protipožiarne opatrenia, v opačnom prípade sú hasiči oprávnení uhasiť oheň a udeliť sankciu.

Viktor Vrábel