OLKS v Piešťanoch: Banku reprezentovali školáci aj hasiči

V sobotu 1. júna dopoludnia otvorili v Piešťanoch letnú kúpeľnú sezónu. Naša obec ani tento rok nechýbala. Banku reprezentovali predstavitelia obce, žiaci a pedagógovia základnej školy, členovia dobrovoľného hasičského zboru vrátane Drakov a Dráčikov a niekoľko obyvateľov.

Z Kúpeľného ostrova sa sprievod presunul k hudobnému pavilónu v mestskom parku, kde bola naša obec predstavená nasledovne:

Prvá písomná zmienka o obci Banka sa datuje do roku 1209, koncom júna jej obyvatelia oslávia okrúhle 810. výročie. Obec s 2 100 obyvateľmi ležiaca na úpätí Považského Inovca ponúka široké možnosti kultúrno-spoločenského a športového vyžitia pre domácich aj kúpeľných hostí. Kopec Ahoj sa za desaťročia stal obľúbeným turistickým bodom, ale i zázemím pre zimné lyžovanie, lyžovanie na tráve, downhillové jazdenie a jazdu na horských kolobežkách. Dominantou obce Banka je dvojkostol zasvätený Martinovi z Tours, ktorý počas jesene skúmali archeológovia spolu s kunsthistorikmi.

Pred rokom obnovený dobrovoľný hasičský zbor si vo svojich radoch vychováva Drakov a Dráčikov, ktorí sa od septembra spolu s trénermi aktívne venujú hasičskému športu. V máji sa Drakom podarilo vybojovať 2. a 3. miesto na územnom kole súťaže Plameň v Hlohovci. V obci pôsobí aj Dychová hudba Inovčanka, ktorá v lete oslávi 111. výročie svojho vzniku, a taktiež futbalový klub s 85-ročnou tradíciou.

text, foto a video: