Novela zákona zakáže parkovanie na chodníkoch

Koncom novembra parlament schválil viacero zmien v zákone o cestnej premávke. Zásadným obmedzením pre motoristov bude zákaz parkovania na chodníkoch okrem miest, kde to povoľuje dopravná značka. Proti neboli žiadni poslanci národnej rady. Nová úprava bude účinná od 1. marca 2022.

Dodržať voľnú šírku chodníka 1,5 metra už nebude stačiť. Pokutu môžete dostať aj v prípade, že auto odstavíte čiastočne na chodníku a vedľa bude zachovaný odstup. Cieľom je zvýšiť bezpečnosť chodcov v cestnej premávke.

Mestám a obciam vznikne priestor na vytvorenie parkovacej politiky. Na vybraných miestach, kde zaparkované vozidlá chodcom neprekážajú, budú môcť umiestniť dopravné značenie povoľujúce parkovanie. Slovensko je posledná európska krajina, ktorá povoľuje parkovanie na chodníkoch.

zdroj: SITA,
foto: archív BH