Nové panely na lávke po mesiaci demontovali

Krátko pred vianočnými sviatkami spoločnosť Lumiza informovala, že časť lávky nad obtokovým ramenom Váhu nebude otvorená prednostne.

„Na krátku časť lávky boli osadené panely a pripravovala sa na uvedenie do prevádzky a otvorenie v decembri 2020. Bohužiaľ, ako sme prezentovali, nepodarilo sa zhotoviť finálny uzatvárací náter, na ktorý sme potrebovali pár slnečných dní (mohli byť aj mrazivé),“ uvádza v stanovisku Lumiza.

Pochôdzne panely, ktoré pracovníci firmy Lumiza v priebehu decembra uložili po celej dĺžke lávky, museli byť koncom januára vybrané a prevezené do temperovanej dielne, kde bude nanesený finálny náter. Zároveň sa opäť otvorila otázka nového povrchu lávky. „Predložili sme päť rôznych alternatív a podalternatív so širokým spektrom materiálov – alternatíva asfalt podľa pôvodného rozhodnutia, alternatíva zhotovenia moderného polyuretánového protišmykového povrchu, alternatíva zhotovenia nových panelov vo viacerých variantoch s protišmykovým povrchom a alternatíva moderného protišmykového povrchu z odľahčených kompozitných materiálov. Investor Mesto Piešťany má k dispozícii vzorky jednotlivých variant a aktuálne statik vyhodnocuje návrhy zo statického hľadiska,“ uvádza realizátor prác. Dodajme, že mesto Piešťany v októbri 2020 trvalo na asfaltovom povrchu, teda na takom, aký bol na lávke aj pred rekonštrukciou. Spoločnosť Lumiza však za vhodnejšiu alternatívu považovala výplň zo zmesi asfaltu a betónu. Momentálne je na ťahu mesto, ktoré má povrch definitívne určiť.

Pôvodná cena rekonštrukcie lávky 608 000 eur sa postupne vďaka dodatkom ku zmluve zvýšila na 656 497 eur. Podľa spoločnosti Lumiza bude lávka v celom rozsahu sprístupnená do konca marca.

Lávka pre chodcov a cyklistov je uzatvorená od 28. novembra 2019. Na Krajinskom moste platí s ohľadom na cyklistov maximálna povolená rýchlosť 30 km/h.

tlačová správa Lumiza, red