Najchutnejší guláš uvarili Lyžiari

V sobotu 14. septembra sa na futbalovom ihrisku konala Súťaž o najlepšieho gulášmajstra. Popoludní varilo kotlíkový guláš päť obecných organizácií a spolkov, ktoré na Banke pôsobia.

Kuchári prichádzali na ihrisko už dopoludnia. Variť sa začalo krátko popoludní. V kotlíkoch, menších i väčších, sa pražila najprv cibuľa, ďalej sa už recepty líšili od tímu k tímu. Súťažiaci použili kuracie, bravčové či dokonca muflonie mäso. Veruže bolo veselo, keď Dychová hudba Inovčanka začala popri varení gulášu vyhrávať… Krátko po piatej hodine porota v zložení Vladimír Vetrík, Marek Polák a Mário Vrábel zozbierala vzorky gulášov a pustila sa do hodnotenia. „Porota hodnotila celkový vzhľad gulášu, mäkkosť mäsa, chuť, farbu a vôňu,“ vysvetlil predseda poroty Vladimír Vetrík.

Výsledné poradie

  • 1. Lyžiari: 77 bodov
  • 2. Obecní: 74 bodov
  • 3. Hasiči: 72 bodov
  • 4. Bikeri: 69 bodov
  • 5. Inovčanka: 67 bodov
  • divácka cena: Bikeri
  • cena útechy: Inovčanka

Víťazi si odniesli prenosný gril, strieborní gulášmajstri panvicu a tretí tím v poradí kuchynský nôž. „Začali sme variť okolo pol jednej a o pol piatej sme mali hotovo. Varili sme čistý bravčový guláš. Ingrediencie boli klasické, nič špeciálne. Samozrejme, nechýbal cesnak, majoránka, gulášové korenie. Hlavné je spojiť tie chute, aby spolu ladili,“ prezradil Martin Jánoška z víťazného tímu Lyžiari.

Ochutnať guláš prišiel aj herec Radošinského naivného divadla a zabávač René Štúr spolu so svojou dcérou Améliou a mamou Margitou Antošíkovou z Piešťan. „Ochutnali sme všetky gulášiky. Boli vynikajúce, najviac nám chutil lyžiarsky, pretože bol dobre ochutený. Vnučke sme zobrali hasičský, pretože nebol taký pikantný,“ povedala Margita Antošíková. Dodala, že syn sa tiež vyžíva vo varení gulášu.

Sprievodným podujatím bola výstava historických motoriek. Jedným z ôsmich veteránov bol aj motocykel PUCH 150 TL patriaci M. Antošíkovej. Kúpila ho pred jedenástimi rokmi z Rakúska a pravidelne sa s ním zúčastňuje na zrazoch.

text a foto:
Viktor Vrábel