Na Zlatom vrchu vyrastie rozhľadňa

Klub slovenských turistov Tesla Piešťany v spolupráci s obcou Moravany nad Váhom a oblastnou organizáciou cestovného ruchu Rezort Piešťany prišiel s nápadom vybudovať rozhľadňu na Zlatom vrchu v moravianskom chotári. Atrakcia s výhľadom na región má stáť na hrebeni blízko turistických trás, ktoré sú dostupné z obce Banka i sedla Havran. Slúžiť bude turistom i hasičom. Náklady na jej výstavbu zrejme presiahnu 200-tisíc eur.

V súčasnosti sa na Zlatom vrchu nachádza starý stožiar.

Turistická atrakcia

Výstavbu turistickej rozhľadne iniciujú Klub slovenských turistov Tesla Piešťany, obec Moravany nad Váhom a Rezort Piešťany. Rozhľadňa má vyrásť na jednom z najznámejších vrcholov v okolí zvanom Zlatý vrch (480 m. n. m.), ktorý leží nad obcou Moravany nad Váhom na hlavnom hrebeni Považského Inovca. Z vrcholu kopca sa črtajú široké panoramatické výhľady na okolité obce a na mesto Piešťany. Okolo Zlatého vrchu vedú hrebeňom hojne navštevované značené trasy pre peších turistov i cykloturistov, v zime vhodné i pre bežecké lyžovanie. K vrcholu vedie náučný chodník z obce Banka.

„Lákavá je i možnosť priblíženia sa motorovými vozidlami s najbližším parkovaním v sedle Havran, odkiaľ vedie k vrcholu pohodlný nenáročný chodník, vhodný najmä pre rodiny s deťmi, a tak možno očakávať veľký záujem verejnosti o návštevu tohto objektu v rámci voľnočasových aktivít,“ uvádza v tlačovej správe Trnavský samosprávny kraj.

Starý stožiar

Aktuálne sa na Zlatom vrchu nachádza kovový stožiar, na ktorom bolo v minulosti umiestnené svetelné signalizačné zariadenie slúžiace lietadlám. Cez našu obec viedla k stožiaru elektrická sieť. Na pôvodne vojenský objekt je zakázané liezť, avšak stále sa nájdu turisti, ktorí zákaz nerešpektujú.

V apríli 2020 vypukol požiar v náročnom teréne pri Zlatom vrchu.

Monitorovacia stanica

Okrem turistickej atrakcie rozhľadňa poslúži aj hasičom. Využijú ju na rýchle odhaľovanie lesných požiarov. Monitorovacia technika bude tvoriť súčasť objektu. Dodajme, že koncom apríla 2020 sa pri Zlatom vrchu rozhorel trávnatý porast. Oheň zasiahol takmer 5-tisíc metrov štvorcových lesného porastu. V náročnom teréne vtedy zasahovalo šesťdesiat hasičov približne šesť hodín.

Náročná realizácia

V prvom rade bude potrebné odstrániť jestvujúci starý stožiar. Ďalšou výzvou bude spevnenie členitého terénu. Samotná výstavba prebehne v ťažko dostupnom teréne, približne 4 kilometre od horského priechodu Havran. Keďže náklady podľa odhadov presiahnu ­200-tisíc­ eur, Klub slovenských turistov Tesla Piešťany sa bude uchádzať o eurofondy, fondy cezhraničnej spolupráce, granty, dotácie, sponzorskú podporu i podporu zo strany mesta Piešťany a okolitých obcí. Nevylučuje ani verejnú zbierku. Prvú finančnú injekciu vo výške 10-tisíc eur obdržali turisti z Trnavského kraja.

text a foto: