Medveď na Banke

V nedeľu 22. augusta približne o 10. hodine natrafili obyvatelia na medveďa v lokalite Seništia. Vyjedal zvyšky zeleniny a ovocia z malého smetiska, vzdialeného asi 100 metrov od posledného domu na Lesnej ulici. Dvojica práve venčila psa.

V týchto miestach bol medveď videný

„Sučka objavila medveďa hneď vedľa cesty v kríku. Priateľ ho videl, ja som utekala nabok. Medveď zúril, sučka kňučala. Napadol ju, ale je vycvičená a podarilo sa jej trikrát vyskočiť z kríkov. Ja som plakala, že ju stratíme, našťastie, nemala vážne zranenia. Utekali sme opačným smerom. Po asi päťdesiatich metroch sme zastavili, stále bolo počuť zúrivé zvuky a medveď sa nepohol z miesta. Aj po sto metroch sme počuli, ako zúri. Rozhodli sme sa nejsť tadiaľ späť, ale šli sme ďalej smerom k hlavnej ceste, aj tam sme našli medvedie stopy. Cez kopec sme sa vrátili naspäť do dediny. Medveď odišiel do hôr,“ opísala skúsenosť Erika.

Z preventívnych dôvodov ochranári odporúčajú upozorniť medveďa na svoju prítomnosť rozprávaním, pískaním, tlieskaním alebo inými zvukmi. Medveď sa človeku spravidla vyhne, pokiaľ o ňom vie.

Ak už je jasné, že neodídete bez toho, aby si vás medveď všimol:

  • ostaňte stáť v pokoji, neutekajte
  • rýchlo zhodnoťte situáciu
  • nepozerajte sa mu priamo do očí
  • prihovárajte sa mu pokojným hlasom, nekričte
  • ustupujte pomaly smerom, odkiaľ ste prišli

text a ilustr. foto:
Viktor Vrábel