Mária Kráľovičová sa stala čestnou občiankou obce Banka

Počas posledného júnového víkendu sa na Banke oslavovali naraz tri výročia: 810. výročie prvej písomnej zmienky o obci Banka, 111. výročie Dychovej hudby Inovčanka a 85. výročie Obecnej telovýchovnej jednoty Banka.

Piatok sa niesol v športovom duchu. Sily si zmerali deti s maminami aj oteckami. Súťažiace deti sa venujú futbalu len viac ako mesiac.

V piatok podvečer proti rodičom nastúpili deti – prípravkári. Najmladší bananskí futbalisti mali deväť rokov a menej.

Nad maminami zvíťazili 7:2, tatinov zdolali 2:1. Od starostky dostali víťazné medaily, od trénerov pochvaly a od rodičov uznanie.

Futbalová atmosféra pokračovala aj v sobotu, keď odohrali turnaje žiaci i starí páni. Večerné vystúpenia hudobných skupín prilákali niekoľko stoviek návštevníkov.

Bananskí futbalisti v žiackom turnaji zdolali Veselé (3:1) aj Dolný Lopašov (4:1). Na snímke vpravo najlepší strelec zápasu Lukas Schmitt.

Popoludní sa konal turnaj starých pánov, ktorého sa zúčastnilo päť tímov z piešťanského regiónu.

Víťazmi turnaja sa stali futbalisti z Ducového.

Podvečer členovia výboru OTJ Banka Miroslav Seman a Patrik Mihok ocenili obyvateľov, ktorí prispeli do futbalovej histórie našej obce.

Kuchári pripravili cigánsku, klobásy, párky aj varenú kukuricu.

Kôň Danken povozil deti po ihrisku.

Večer zahrala skupina Rovers country piesne.

Piešťanská kapela Happy Boys s lídrom Noelom McCarthym z Írska priniesli na ihrisko folk.

Nedeľný program bol rozdelený do dvoch častí. Ráno sa obyvatelia zišli na svätej omši, ktorá bola venovaná obci Banka. Organistku dopĺňali členovia piešťanského speváckeho zboru Coro Laudamus. Popoludní sa zišli pozvaní hostia a obyvatelia na ihrisku. Najvzácnejšou hosťkou bola herečka Mária Kráľovičová, ktorá v júni oslávila 92 rokov. Starostka Tatiana Julinyová po slávnostnom príhovore udelila národnej umelkyni čestné občianstvo. „Chodím sem, do Piešťan, už 56 rokov. Preto ešte nejako vyzerám a môžem hrať. Ďakujem za krásne privítanie. Mám vás rada,“ prihovorila sa Mária Kráľovičová obecenstvu. Starostka obce následne odovzdala pamätné predmety zaslúžilým obyvateľom. „Títo ľudia boli vždy ochotní podať pomocnú ruku pri zveľaďovaní našej obce – nezištne a často vo svojom voľnom čase. Patrí im moje veľké ďakujem,“ povedala T. Julinyová. Ďalší kultúrny program viedla Dychová hudba Inovčanka, ktorá oceňovala aj krstila. Zábava pri ľudových piesňach pokračovala až do večera.

Ráno o deviatej hodine sa konala slávnostná svätá omša za obec Banka. Manželia Julinyovci priniesli dekanovi Jozefovi Gallovičovi obetné dary. Na chóruse spieval piešťanský zbor Coro Laudamus.

O pol tretej popoludní starostka Tatiana Julinyová udelila čestné občianstvo národnej umelkyni Márii Kráľovičovej.

Starostka obce počas popoludnia ocenila päťdesiat obyvateľov, ktorí prispeli k rozvoju našej obce. Na snímke Dušan Slovák, dlhoročný fotograf, vydavateľ obecných novín a tajomník klubu záhradkárov.

Oceňovalo aj vedenie dychovky. Na snímke kapelník Róbert Uhrín odovzdáva pamätné predmety hudobníkovi Milanovi Stolárikovi.

Hudobný program otvorila Dychová hudba Inovčanka.

Speváčky z FSS Povoja zaspievali v sprievode harmoniky.

Žiaci zo základnej školy pripravili hudobno-tanečné pásmo s folklórnym nádychom.

Po žiakoch vystúpil Folklórny súbor Žito.

Dychová hudba Inovčanka vydáva tento rok nové CD. Pokrstil ho Ján Benka, bývalý umelecký vedúci dychovky, učiteľ v základnej umeleckej škole a v neposlednom rade niekdajší redaktor obecných novín.

Podvečer vystúpil Folklórny súbor Inovec z Hlohovca.

V podkrovnej miestnosti bola pripravená výstava historických fotografií dychovky, futbalového klubu aj samotnej obce.

Návštevníci si mohli zalistovať v obecnej kronike.

text, foto a video: