Lekári z piešťanského COVID oddelenia: Očkovanie má zásadný význam (rozhovor)

Počas prvej vlny koronavírusu im Slovensko tlieskalo, teraz sú často terčom konšpirátorov. O aktuálnej situácii sme sa porozprávali so zdravotníkmi v prvej línii, presnejšie s lekármi z COVID zóny Oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny v Nemocnici Alexandra Wintera v Piešťanoch.

Jednoduchá otázka na úvod. Existuje vôbec koronavírus?
Myslíme si, že každý rozumný človek pozná odpoveď na túto otázku. Áno, koronavírus existuje.

Takže nie ste herci, neošetrujete pred kamerami figuríny, nejde o celosvetový podvod farmaceutických firiem ani o vesmírne sprisahanie?
Názory konšpirátorov nás, zdravotníkov, nezaujímajú. Ako lekári sa riadime postupmi, ktoré sú pre dané ochorenia odporúčané hlavnými odborníkmi pre odbor Anestéziológia a intenzívna medicína.

Teraz vážne. Prečo COVID–19 nie je len banálna chrípka? V čom sú rozdiely?
Koronavírus je oveľa rýchlejšie sa šíriaci vírus než vírus chrípky. Pri vážnejšom priebehu postihuje rozsiahlu časť pľúc, takže u niektorých pacientov dochádza k stavu, že nemajú dýchaciu plochu, teda pľúca nedokážu zabezpečiť výmenu plynov a pacient sa začne dusiť. S ne­dostatočným okysličením krvi pribúdajú aj ďalšie komplikácie – dochádza k zlyhávaniu životne dôležitých orgánov, k tomuto sa pri ­COVID–19 pridružuje aj hyperkoagulačný stav (nadmerné zrážanie krvi), čím sa zvyšuje riziko trombózy a pľúcnej embólie (tzn. vytvára sa krvná zrazenina, ktorá sa môže uvoľniť a upchať pľúcne cievy), čo môže viesť až k zastaveniu srdca.

S realitou na COVID oddelení sa stretávate denne. Na vytvorenie obrazu o aktuálnej situácii nepotrebujete vnímať médiá ani názory iných ľudí. Aká je teda realita v piešťanskej nemocnici?
Ako lekári z OAIM (Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny) sa môžeme vyjadriť len k situácii na našom oddelení, ktoré je prakticky nepretržite zaplnené pacientami vyžadujúcimi intenzívnu starostlivosť. Ide teda o pacientov, ktorým zlyhávajú základné životné funkcie. Sú to prevažne pacienti na umelej pľúcnej ventilácii, v prípade „ľahšieho“ priebehu na vysokoprietokovej ventilácii kyslíkom (vo vysokých koncentráciach). Ich stav sa však často komplikuje a je nutné ich uviesť do umelého spánku a napojiť na pľúcnu ventiláciu. Úmrtnosť pacientov na našom oddelení je vysoká, pred pandémiou COVID-19 sme na také vysoké percento úmrtí neboli zvyknutí.

V akom stave k vám prichádzajú pacienti? Aké sú príznaky ľahšieho a ťažšieho stavu?
Pacienti prichádzajúci na naše COVID odde­lenie sú vo vážnom stave. V prípade ľahšieho priebehu sú v starostlivosti kolegov, ktorí pracujú na štandardnom COVID oddelení. Ľahší priebeh ochorenia sa spája s tzv. chríp­kovými príznakmi, ktoré pacienti nedokážu zvládnuť v domácom prostredí – celková slabosť, kašeľ, teploty, bolesti svalov, kĺbov a iné. Pacient, ktorý prekročí prah nášho oddelenia (COVID OAIM), má vyčerpané svoje rezervy. Množstvo pacientov sa doslova dusí zaživa, preto je nutné včasne zakročiť, napríklad aj umelou pľúcnou ventiláciou bezprostredne po príchode na naše oddelenie.

Kto sa na stará o pacientov na štandardnom COVID oddelení a na COVID OAIM oddelení?
Na štandardnom COVID oddelení, ktoré diagnostikuje a lieči pacientov s ľahším priebehom ochorenia, pracujú lekári zo všetkých oddelení našej nemocnice pod vedením lekára z interného oddelenia. Čo sa týka ďalšieho personálu, sestier či sanitárov, tam nájdete taktiež personál zo všetkých oddelení, ako aj z ambulantnej sféry. Vážnejším stavom sa venuje len personál nášho oddelenia, ktorý má prax v starostlivosti
o tzv. intenzivistického pacienta, samozrejme, v prípade potreby aj s pomocou personálu zo štandardného COVID oddelenia. O umelej pľúcnej ­ventilácii môže rozhodnúť len lekár OAIM na základe komplexného pohľadu na stav pacienta, ktorý zahŕňa aj jeho predchorobie, laboratórne parametre a iné.

Percento nakazených stúpa aj u zdravotníckeho personálu. Aká je situácia v piešťanskej nemocnici?
S otázkou ohľadne situácie v našej nemocnici sa musíte obrátiť na vedenie nemocnice. My môžeme hovoriť len o personále nášho oddelenia. Aj na našom oddelení boli nakazení, dokonca sme sa ocitli v situácii, keď sme mali nedostatok sesterského personálu na pokrytie bežnej prevádzky oddelenia s nutnosťou redukovania lôžok „čistého“ (necovidového) OAIM a zaúčania sesterského personálu z iných oddelení. Ochorenie prekonali aj lekári. Každý zamestnanec, ktorý „vypadne“ z pracovného kolobehu, je ťažko nahraditeľný vzhľadom na to, že personál bol poddimenzovaný už pred vznikom pandémie.

Ako sa zmenil váš súkromný život počas druhej vlny koronavírusu?
Rodinný život v danej situácii pre množstvo času stráveného v práci prechádza veľkou skúškou. Voľného času je značne menej, sme vyčerpaní a často po príchode domov nezostáva čas na nič iné, len na základnú hygienu a spánok, ktorého je v čase pandémie o poznanie menej. Sú momenty, ktoré neopustia vašu myseľ ani po odchode z práce. Premýšľate, čo viac ste ešte mohli spraviť pre pacienta v kritickom stave aj napriek tomu, že dostáva komplexnú liečbu. Samozrejme, situáciu vnímajú aj naše deti, keďže rodičia trávia menej času doma a sú unavení.

Vo štvrtok 7. januára ste boli ako ­pracovníci v prvej línii zaočkovaní vakcínou od firmy Pfizer. Ako prebiehalo očkovanie?
Celé to bolo veľmi dobre zorganizované. Ráno pred očkovaním sme absolvovali antigénový test, ak bol tento negatívny, mohli sme sa dostaviť na očkovanie. Každý zamestnanec mal stanovený konkrétny čas, aby sa celý proces urýchlil, takže čakacia doba bola minimálna. Samozrejme, že „papierovačky“ zaberú určitý čas. Samotné očkovanie bolo realizované tromi lekármi. Po zaočkovaní sme čakali v pripravenej miestnosti 15 minút pre výskyt prípadnej nežiaducej reakcie.

Čo cíti človek počas očkovania a bezprostredne po ňom? Mal niekto z vás neprimeranú reakciu?
Samotný vpich takmer necítiť. Bezprostredne po očkovaní nebola žiadna reakcia, a to ani u zamestnancov, ktorí mali v minulosti po vakcinácii nežiaducu reakciu. Niektorých z nás bolelo očkované rameno, bolesť vymizla do 24 hodín. U niektorých sa objavila zvýšená teplota. Chceme zdôrazniť, že takáto reakcia sa môže vyskytnúť po akomkoľvek očkovaní (každý, kto má deti, je o tomto určite poučený pediatrom pred absolvovaním prvého povinného očkovania).

Čo podľa vás môže aktuálnu situáciu zvrátiť?
Opatrenia v našej krajine sú pomerne prísne, ale často sa stretávame s nespoluprácou zo strany ľudí, ktorí si myslia, že COVID-19 neexistuje – odmietajú nosiť rúška, nerešpektujú zákaz vychádzania či odmietajú očkovanie. Každý by si mal uvedomiť, že byť mladý a zdravý neznamená, že priebeh infekcie vírusom SARS COV-2 nebude uňho komplikovaný. Aj u mladých ľudí do 50 rokov, teda u produktívnych ľudí, sa vyskytol ťažký priebeh. Stále nevieme všetko o tomto ochorení, napr. aké sú všetky dlhodobé následky, ktoré môže mať človek po prekonaní infekcie. Očkovanie nám v dlhodobom časovom horizonte môže pomôcť s vy­bu­dovaním kolektívnej imunity a s návratom k životu, aký sme poznali pred pandémiou. V tomto smere by sme širokej verejnosti odporučili vyhľadávať si informácie z validných (dôveryhodných) zdrojov, nie z tých konšpirátorských. Očkovanie má určite význam.

Ako sa majú obyvatelia efektívne chrániť? Má význam nosiť na tvári „handru“, ako konšpirátori často rúško nazývajú?
Ako sa efektívne chrániť, si človek v dnešnej dobe vie vyhľadať kdekoľvek. Stále platí základné pravidlo ROR (rúško – odstup – ruky) a časté vetranie interiérov. Je vedecky dokázané, že nosenie rúška vie spomaliť šírenie vírusov aj baktérií všeobecne. Každý človek, ktorý sa ocitol na operačnom sále či na vyšetrení u lekára, vie, že dotyčný lekár mal nasadené rúško aj pred súčasnou pandémiou.

Na sociálnych sieťach médiá denne zverejňujú štatistiky o vykonaných testoch a o úmrtiach na COVID-19. Pomerne veľa užívateľov reaguje na takéto príspevky smejúcimi sa emotikonmi, smrť desiatok ľudí denne im je na smiech. Niektorí by radi videli, ako zdravotníci nakladajú mŕtvoly do chladiacich boxov, inak vraj neuveria. Konšpirátorské stránky chrlia bludy, protestujúci občania sa počas zákazu vychádzania zhromažďujú na námestiach v stovkách, ba tisícoch. Aké pocity to vo vás vyvoláva?
Takéto reakcie výrazne dehonestujú našu prácu, ktorá je v daných podmienkach extrémne náročná. Ľudom s takýmto pohľadom na situáciu môžeme len odkázať, že sú na COVID oddelení vítaní. Každá pomoc sa nám v tejto situácii zíde.

 

rozprával sa:
Viktor Vrábel,

fotografie:
Martin Palkovič, zpiestan.sk

Viktor Vrábel