Kastrovanie mačiek pokračuje

V mesiacoch august a september prebiehala kastračná akcia ma­čiek premnožených v obci Banka. Z pätnástich mačiek bolo kastrovaných trinásť, zostali ešte dvaja nedolapiteľní kocúri. Mačky boli kastrované, odčervené, odblšené, boli im vyčistené uši a boli vakcinované proti besnote. Vypustili sme ich do svojho prirodzeného prostredia. Uško majú zastrihnuté v tvare písmena „V“.

Touto cestou ďakujeme pani starostke obce Banka Tatiane Julinyovej za príspevok na kastráciu v hodnote 500 eur a pani Mesárošovej s rodinou za odchyty a prevozy mačiek. Zostali ešte malé, asi trojmesačné mačence, ktoré sa nedajú kastrovať, a spomínaní dvaja kocúri, ktorých sa budú pokúšať priebežne odchytiť. Ak sa nám uvoľní miesto, malé mačence budú prijaté v útulku.

Opakovane apelujeme na majiteľov mačiek, aby si ich dali kastrovať a neprišlo tak k opätovnému premnoženiu. Mnohokrát býva toto potomstvo nemilosrdne vyhodené. Robili sme už dvakrát kastračný projekt mačiek pre majiteľov za veľmi výhodnú cenu, budeme ho opakovať na jar. Termín zverejníme na našej facebookovej a webovej stránke.

Naše stanovisko je nemenné: Prosíme, neubližujte pouličným mačičkám. Mačka je prirodzenou súčasťou miest a obcí. Názory majiteľov na pouličné mačky sú rôzne, niektorí žiadajú ich celkové odstránenie. Neuvedomujú si však, že ich miesto zaujmú hlodavce. Práve mačky plnia veľmi významnú úlohu pri likvidácii hlodavcov. Ľudia mačky prikrmujú a budú prikrmovať i na­ďalej, ale treba to robiť s mierou. Nekŕmte mačky odpadom, po ktorom zostáva znehodnotené páchnuce jedlo a okolie plné plastov.

Mačka je dravec a o potravu sa vie postarať aj bez zásahu človeka. Mačky je nutné redukovať kastráciami, nie ich likvidáciou – je to neprijateľný, neúčinný a nehumánny spôsob. Pokiaľ sa mačky kastrujú, udržuje sa ich stav na rovnakej úrovni aj napriek prikrmovaniu, pretože sa ďalej nerozmnožujú a zároveň si udržujú svoje teritórium, kam cudzie mačky jednoducho nepustia. Odchyt túlavých mačiek je náročný a útulok nedisponuje dostatočnými kapacitami na ich umiestnenie. Všetkým zvieratám, ktoré sa dostanú do útulku, sa snažíme nájsť nový domov.

text: Ľubomíra Baleková,
Útulok Piešťany,
ilustr. foto: Viktor Vrábel