Jar na Banke: Vôňa kvetov a dezinfekcie

Zrejme budete súhlasiť, že tohtoročná jar je viac než netradičná. Do všetkých oblastí života zasiahol koronavírus. Epidémia, ktorá sa razom rozšírila z Číny do Európy, je náročnou skúškou pre novú vládu i samosprávy vrátane našej obce.

V piatok 6. marca zaznamenalo Slovensko prvý prípad nakazenia ochorením COVID-19. Počet infikovaných postupne stúpa, našťastie, nie závratným tempom. V súčasnosti (k 22. aprílu 2020) je na Slovensku evidovaných 1 244 nakazených a 284 vyliečených osôb. Priebeh ochorenia je u väčšiny pacientov mierny, avšak treba dodať, že v súvislosti s vírusom bolo dosiaľ potvrdených 14 úmrtí.

V posledný marcový deň sa v obci Ratnovce vyskytol prvý prípad nakazenia koronavírusom. O týždeň neskôr 6. apríla bolo ochorenie potvrdené aj u obyvateľky Moravian nad Váhom. 9. apríla pribudla ďalšia nakazená Moravianka. Počet infikovaných osôb v Piešťanoch priebežne vzrástol na 10. Pozitívnou správou je, že na Banke neboli evidovaní žiadni nakazení obyvatelia. Nesmieme však poľaviť!

Je chvályhodné, že naši obyvatelia sa miesto panikárenia rozhodli prispieť k prevencii. Významnou mierou obecnému úradu pomohli dobrovoľní hasiči, ktorí sprostredkovali výrobu a distribúciu rúšok, pričom sami prispeli desiatkami kusov. Do šitia sa postupne zapojilo 20 žien, mnohí obyvatelia zas poskytli látku a tak veľmi žiadané gumičky. Spoločnými silami bolo ušitých či inak zadovážených viac ako 500 rúšok. Klobúk dole!

V sobotu 18. apríla popoludní dobrovoľní hasiči vykonali prvé kolo dezinfekcie verejných priestranstiev. Zamerali sa na autobusové zastávky, kontajnerové stojiská a miesta oddychu. 300 litrov silného dezinfekčného prípravku, ktorý tvorí zmes etanolu a izopropylalkoholu, sponzorsky zabezpečila spoločnosť Slovnaft. Ďakujeme!