Hody pod patronátom sv. Martina

V nedeľu 14. novembra dopoludnia sa v kostole konala hodová svätá omša. Tri dni predtým oslavoval meniny Martin, ktorý je patrónom mnohých slovenských kostolov vrátane toho bananského. Omšu slúžil vojenský duchovný Juraj Sitaš. Fotoreportáž nájdete na facebookovej stránke obce.

Juraj Sitaš si obliekol slávnostný ornát s vyobrazeným sv. Martinom a žobrákom.

„Svätý Martin mal vo svojom srdci miesto pre Boha. Pevne verím, že Boh z nášho života ­nevypadne tak, ako nevypadol zo života sv. Martina. Nech nám je sv. Martin naozaj veľkým pomocníkom i v dnešnej takej zmätočnej dobe, aby nám pomáhal dosiahnuť to, čo dosiahol on s pomocou Božou,“ povedal v kázni Juraj Sitaš, ktorý je dekanom pozemných síl v Trenčíne.

Kto bol sv. Martin?
Svätý Martin sa narodil v roku 316 alebo 317 na území dnešného Maďarska. Odmalička chcel byť kresťanom. Keď mal pätnásť rokov, otec ho prinútil stať sa vojakom.
Vo francúzskom meste Amiens sa stala známa príhoda. Martin mečom rozrezal svoj vojenský plášť, aby ochránil polonahého žobráka pred zimou. V noci sa mu vo sne zjavil Ježiš zaodetý polovicou plášťa, ktorú daroval Martin žobrákovi. Po tomto sne prijal krst a stal sa pustovníkom.
Zomrel vo Francúzsku v roku 397.

Sv. Martin v bananskom erbe
Sv. Martin z Tours spolu so žobrákom vyobrazený na erbe našej obce, ktorý vychádza z obecnej pečate z roku 1720. Sv. Martin je znázornený v podobe husára. Sedí so šabľou na koni a pred ním stojí žobrák opretý o palicu

text a foto: