Hasiči budú mať po rokoch opäť zbrojnicu

Často sa našich dobrovoľných hasičov pýtajú, kde sídlia. Odpoveď je úsmevná: Každý člen ma kúsok zbrojnice u seba doma. V najbližších mesiacoch však príde zmena. Do konca roka vyrastie garáž pre hasičské vozidlo a hasiči sa nasťahujú do staronových priestorov.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Oficiálny profil DHZ(o) Banka (@hasici_banka)

Zbrojnice v minulosti Dobrovoľný hasičský zbor (DHZ) pôsobí v obci Banka od roku 1891. Tento rok, ak to vôbec epidemiologická situácia dovolí, sa uskutočnia oslavy 130. výročia jeho vzniku.

Hasiči sídlili najskôr na dnešnej Kamennej ulici. Neskôr, už počas socializmu, vyrástla požiarna zbrojnica na Topoľčianskej ceste oproti kaštieľu. Súčasťou budovy bola garáž, jedna miestnosť a sociálne zariadenie. V garáži parkovala najskôr hasičská Tatra 805 a neskôr Avia A 31, ktorú si hasiči udržujú v prevádzkyschopnom stave dodnes.

Po osamostatnení našej obce v roku 1995 sa do polovice budovy nasťahoval obecný úrad. Hasičom zostala garáž. O desať rokov neskôr prebehla rekonštrukcia obecného úradu, počas ktorej z hasičskej garáže vznikli dve ďalšie kancelárie. Pre hasičov bola v tom čase určená časť technického objektu vedľa kaštieľa, avšak zbor, ktorý od prelomu tisícročí fungoval viac-menej len formálne, tieto priestory nevyužíval a slúžili ako dielňa. Partii nadšencov sa podarilo vzkriesiť zbor vo februári 2018.

Dotácia od štátu

Keďže budova, v ktorej dvadsaťpäť rokov sídlil obecný úrad, už nezahŕňa garáž, obec v roku 2019 podala na ministerstvo vnútra žiadosť o finančný príspevok na výstavbu garáže. Obec Banka vo výzve uspela a na tento účel dostala tridsaťtisíc eur.

Momentálne je na ťahu Krajský dopravný inšpektorát v Trnave, ktorý sa má vyjadriť k napojeniu garáže na hlavnú cestu. V najbližších týždňoch bude na základe vypracovanej projektovej dokumentácie vyhlásená verejná obchodná súťaž na realizátora prác.

Začiatok výstavby sa blíži

Garáž bude pristavaná z pravej strany bývalého obecného úradu. Výstavba sa začne na jar, presný termín závisí od počasia. S prípravnými prácami a menej náročnými činnosťami pomôžu členovia DHZ a technickí pracovníci obecného úradu.

V prvom rade budú musieť byť na obecnom pozemku vytýčené inžinierske siete, taktiež bude zbúraný múrik, ktorý oddeľuje pozemok od chodníka a cesty. Po odstránení okna a prebúraní múru zbrojnice bude garáž prepojená s už existujúcou budovou. Garáž bude vybavená elektrickou bránou a vykurovaním. Dobíjanie autobatérie z elektrickej siete zabezpečí naštartovanie výjazdového vozidla v každom ročnom období.

„Garáž je dimenzovaná na hasičské vozidlo typu Avia A 31, resp. Iveco Daily. V zadnej časti bude uskladnený protipovodňový prívesný vozík. Plochu garáže využijeme do posledného centimetra,“ popisuje veliteľ Jaroslav Vido.

Hasiči veria, že do novej garáže čoskoro pribudne aj nové zásahové vozidlo Iveco Daily, o ktoré požiadali ministerstvo vnútra. Iveco by nahradilo dosluhujúcu Aviu, ktorá bola vyrobená v roku 1984.

Je to o kompromisoch

Voľný obecný pozemok, na ktorom vyrastie garáž, sa nachádza medzi dvomi budovami a nepatrí medzi najväčšie. Tejto skutočnosti bolo potrebné prispôsobiť samotný projekt. Výjazd z garáže na hlavnú cestu komplikuje zákruta Topoľčianskej cesty, preto budú musieť byť z oboch strán cesty osadené semafory s červenými svetlami. V prípade poplachu sa tieto na nevyhnutný čas rozsvietia – vodiči budú musieť zastaviť a umožniť výjazd hasičskej technike.

Konečne vlastné priestory

Začiatkom februára sa dobrovoľní hasiči pustili do upratovania miestností bývalej/budúcej zbrojnice. Priestory zbavili pavučín, vyzametali, povysávali, poumývali. Starší nábytok, ktorý zdedili po pracovníkoch obecného úradu, opravili a premiestnili na nové miesto. Momentálne priestory zariaďujú, postupne pribúda vybavenie.

Prvá miestnosť bude kanceláriou veliteľa a bude sa v nej nachádzať aj archív. Druhá miestnosť bude slúžiť ako zasadačka a súčasne klubovňa. Posledná miestnosť bude šatňou a zároveň skladom vecných prostriedkov. Súčasťou budovy je aj malá kuchynka a, samozrejme, toaleta.

Výzva
Ak máte doma staré predmety s tematikou hasičstva a záchranárstva, kontaktujte našich hasičov e-mailom: hasici@obecbanka.sk. Predmety budú súčasťou stálej výstavy na zbrojnici a budú sprístupnené počas osláv verejnosti. Hasiči sa potešia aj historickým fotografiám ich predchodcov a tiež informáciam o hasičskej kronike, ktorá je už roky akosi nezvestná…

text a foto: vv