Buď-fit: Intenzívny lejak turistom neprial

V sobotu 5. októbra sa uskutočnil tradičný turistický pochod nazvaný Bananská buď-fit. Napriek výdatnému dažďu sa zaregistrovali spolu dve desiatky obyvateľov Banky a Moravian nad Váhom.

Turisti po registrácii pred pohostinstvom Papagáj vyrazili do terénu. Na výber mali desaťkilometrovú trasu, ktorá viedla cez Obrázkovú horu a Havran, a tiež dvanásťkilometrovú trasu, ktorá zachádzala až k Čertovej peci. Mnohí však kvôli nepriaznivému počasiu zvolili skratky. Chodníčky boli blatité, šmýkalo sa. Cieľovým bodom bol prístrešok pri spodnom svahu Ahoja.

Okrem húb a jedlých gaštanov v taškách prichádzali premočení turisti na Ahoj aj s vrecami odpadkov. Obyvateľka Natália sa vrátila s časťou auta, Dalibor zas s nádobou plnou motorového oleja.

Pri teplotách tesne nad desiatimi stupňami Celzia padol vhod teplý guláš, ktorý navarili a servírovali technickí pracovníci obecného úradu. Ovocný čaj podával Janko Vittek z Bikeparku Ahoj. Starostka Tatiana Julinyová odovzdala diplomy a vecné ceny najmladším a najstarším účastníkom a účastníčkam.

• najmladšia účastníčka: Denaya Ď.
  • najmladší účastník: Dominik Ď.
  • najstaršia účastníčka: Daniela K.
  • najstarší účastník: Alexander T.

Najstarší turisti dostali turistické palice a deku, tí najmladší zas plyšovú pandu a ruksačik. Ročný Dominik, ktorý nám toho, pochopiteľne, veľa nepovedal, prišiel v kočíku, spolu s ním aj traja súrodenci a, samozrejme, rodičia. Podľa ich slov vodia deti do prírody od narodenia.

„Zašiel som až k Čertovej peci. Hľadal som jedlé gaštany, veľa som ich nenašiel, a tie, čo som si priniesol, sú akési malé,“ povedal po príchode najstarší účastník a milovník prírody Alexander Toman, ktorý tento rok oslávil 81. narodeniny.

text a foto: