Bananskí hasiči zorganizovali prvú detskú súťaž, Draci získali bronz

V sobotu 24. augusta sa na Banke po prvý raz v novodobej histórii obce konala Súťaž mladých hasičov o putovný pohár starostky obce Banka. Súťaž od apríla pripravovala hŕstka zanietencov z radov bananských dobrovoľných hasičov (DHZ) v spolupráci s kolegami z obce Lúka.

Všetky požiarne útoky nájdete na facebookovej stránke Dobrovoľného hasičského zboru Banka.
Celú fotoreportáž nájdete na našej obecnej facebookovej stránke.

Počas raňajšej registrácie na ihrisko postupne dorazilo pätnásť dobrovoľných hasičských zborov z okresov Piešťany, Nové Mesto nad Váhom, Myjava, Brezová pod Bradlom, Topoľčany, Hlohovec a Bratislava. Najmladšie dieťa malo tri roky, najstaršie pätnásť.

O pol desiatej sa zišli tímy na slávnostnom nástupe. „Chcem prejaviť úprimné poďakovanie za vaše úsilie, ktoré vkladáte touto svojou činnosťou do mladej generácie. Športu zdar!“ prihovoril sa deťom a ich dozoru okresný riaditeľ Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Piešťany Peter Galbo. „Teší ma, že sa Banka zhostila takejto súťaže. V našej územnej organizácii, ktorá zastrešuje okresy Piešťany a Hlohovec, je veľmi málo takýchto obcí,“ dodala Marta Bartošová z Územnej organizácie Dobrovoľnej požiarnej ochrany (ÚzO DPO) pre oblasť Piešťany a Hlohovec.

Súťažnou disciplínou bol požiarny útok s vodou podľa pravidiel hry Plameň. Úlohou osemčlenných družstiev je v čo najkratšom čase vybehnúť zo štartovacej čiary k základni, vytvoriť sacie, dopravné a útočné vedenie, s pomocou požiarnej striekačky nasať a vytlačiť do hadicového vedenia vodu, ktorú dvaja prúdari nasmerujú do terčov. Po sklopení každého z dvoch terčov sa zastavuje príslušný čas.

Všetky družstvá absolvovali dve kolá, pričom pri vyhodnotení sa do úvahy bral lepší čas. Neodpúšťali sa ani najmenšie nedostatky. Na bezpečnosť detí okrem rozhodcov z DHZ Lúka dohliadala aj profesionálna záchranárka s lekárskym vybavením. Bezpečnosť bola prvoradá, čas bol až na druhom mieste.

Prvým tímom, ktorý sa postavil na štartovaciu čiaru, boli Bananskí Draci v zložení: Adam Hanic, Gabriel Orlický, Lukas Schmitt, Šimon Garec, Klára Moravanská, Filip Havlíček, Michal Šmehlík a Juraj Šmehlík. Po plynulom požiarnom útoku bez akéhokoľvek zaváhania svietil na tabuli čas 21 sekúnd a 49 stotín. Po prvom pokuse odbehol L. Schmitt odohrať futbalový zápas v druhom kole ho nahradil Rastislav Rigo.

V druhom kole sa Drakom nepodarilo úplne spojiť sacie vedenie. Napriek tomu stačil čas z prvého kola na umiestnenie sa na treťom mieste. „Zistili sme, že naše deti majú na to, aby sa stali v tomto športe naozaj obávaným súperom. Práve teraz je ten správny čas na to, aby sme zabrali ešte viac. Máme v pláne zaregistrovať sa do detskej hasičskej ligy,“ okomentovala úspech svojich zverencov Andrea Švecová.

V dvoch kolách sa postupne vystriedalo všetkých pätnásť tímov. Súťažili aj deti s rôznym zdravotným postihnutím z Dvorníkov, ktorým pomáhali ich zdraví kamaráti. Z Myjavy prišli hasiči vo veku od štyroch do šiestich rokov, ktorí predviedli zjednodušenú verziu požiarneho útoku. Deti bojovali na rozpálenom ihrisku, požičiavali si hasičov z iných družstiev a fandili si navzájom. Obecní pracovníci pre ne, pre trénerov aj organizátorov pripravili párky a živánsku, sponzor zabezpečil balenú vodu pre všetky družstvá. Počas dňa sa deti vybláznili na nafukovacom hrade.

Ceny deťom odovzdali Peter Galbo z OR HaZZ Piešťany a Marta Bartošová z ÚzO DPO Piešťany – Hlohovec v spolupráci so starostkou obce Tatianou Julinyovou, veliteľom DHZ Banka Jaroslavom Vidom a trénerkou Drakov Andreou Švecovou. Prvé tri tímy v oboch kategóriách si odniesli pohár, tí najlepší aj putovný pohár. Každé dieťa dostalo na pamiatku medailu za účasť. Špeciálne ocenenie dostali malí hasiči z Myjavy a Dvorník. Na záver oceňovania Draci obdarovali svoju trénerku A. Švecovú. Hasiči z Lúky pripravili pre deti vodnú šou.

text, foto a video: