Ahoj hostil Majstrovstvá sveta v lyžovaní na tráve

Cez víkend 5. a 6. júna sa po prvýkrát v histórii slovenského lyžovania konal v lyžiarskom stredisku Ahoj na Banke Grasski FIS World Cup. Netradičné športové podujatie zorganizovala Slovenská lyžiarska asociácia s pomocou viacerých sponzorov a, samozrejme, našej obce.

Areál lyžiarskeho strediska Ahoj

Poďakovanie

Touto cestou sa chcem poďakovať všetkým, ktorí podali pomocnú ruku pri organizovaní Svetového pohára v lyžovaní na tráve na Banke. Menovite ďakujem Tatiane Julinyovej, Jaroslavovi Vidovi, Michalovi Klampárovi, Martinovi Filovi, Mariánovi a Patrikovi Moravčíkovi, Vlastimilovi Strečanskému, Milanovi Julinymu a Mariánovi Kriškovi z DHZ Lúka.

Martin Jánoška

Zo slovenskej reprezentácie najlepšie obstála Nikola Fričová, ktorá skončila v šprint slalome na 2. mieste, v TOP 10 sa umiestnili Vanesa Drahovská a Adam Masár. V slalome Nikola Fričová skončila na 3. mieste a v TOP 10 sa umiestnila Vanesa Drahovská, Adam Masár a Alex Jánoška.

Slovenskou ­najúspešnejšou lyžiarkou na tráve je jedno­značne Nikola Fričová. V pretekoch Svetového pohára skončila v šprint slalome na výbornom 2. mieste, ďalšia reprezentantka Vanesa Drahovská bola v TOP 10 na 9. mieste a debutantka Soňa Macejková na jedenástom. Medzi mužmi sa do prvej desiatky prebojoval Adam Masár na 9. mieste a Alex Jánoška bol jedenásty. Prvé body vo Svetovom pohári získal aj Tomáš Noris, keď skončil na 29. mieste.

V slalome sa Nikola Fričová umiestnila na 3. mieste a v TOP 10 skončila Vanesa Drahovská na 7. mieste. Adam Masár sa po prvom kole z 9. miesta tretím najrýchlejším časom druhého kola posunul na 6. miesto. Premiérové umiestnenie v prvej desiatke si vybojoval Alex Jánoška, keď skončil deviaty.

Alex Jánoška

Debutanti svetového pohára Soňa Macejková a Tomáš Noris v slalome nedokončili prvé kolo. „Podujatia sa zúčastnil aj predseda FIS komisie Grasski Talian Fausto Cerentin, ktorý vysoko ohodnotil organizáciu pretekov a ponúkol nám možnosť zorganizovať Sve­to­vý pohár aj v roku 2022, prípadne by sa mohli tieto preteky stať tradíciou otvorenia kolotoča Svetového pohára každý rok. Je to veľká výzva, ktorú Slovenská lyžiarska asociácia veľmi rada prijme,“ informoval riaditeľ pretekov a tréner slovenskej reprezentácie Ľubomír Masár.

Vyhodnotenie

Športové podujatie sa z dôvodu dodr­žiavania prísnych protipandemických opatrení konalo bez divákov, avšak bolo sprostredkované naživo prostredníctvom Live streamu. Uvedené podujatie je v tomto roku už druhým medzinárodným podu­jatím svetového pohára, ktoré zorganizovala Slovenská lyžiarska asociácia. V júli k nim pribudne tretie – Roller FIS World Cup, ktorý sa bude konať v Banskej Bystrici.

text: Slovenská lyžiarska asociácia