2020: Náročný rok, ktorý spojil dobrých ľudí (bilancia)

Začiatkom minulého roka sme si triasli pravicami a priali si, aby bol rozbiehajúci sa rok lepší ako ten predošlý. Dnes by sme túto ošúchanú frázu isto skromne pozmenili – úplne by stačilo, keby bol rok 2020 rovnaký, bežný, bez mimoriadností. Keby pokojný život v obci pokračoval, keby sa obyvatelia stretávali aj pri iných príležitostiach, ako je odber hlienov z nosohltana. Rok 2020 je definitívne za nami. Čo sa udialo v obci?

31. december 2019 – 1. január 2020
Privítanie nového roka
V kultúrnom dome až do svitania prebiehala voľná silvestrovská zábava. Šampanské strieľalo nielen v kultúrnej sále, ale aj na Ahoji, kde novoročné ohňostroje sledovalo asi tridsať ľudí.

1. február 2020
Biliardový turnaj
V sobotu 1. februára zorganizoval Andy Bar 2. ročník biliardového turnaja Antona Haščíka. Systémom „každý s každým“ sa hralo až do večera. Víťazom sa stal Andrej Rigo.

15. február 2020
Fašiangová zabíjačka
Na námestí pred obecným úradom sa konala tradičná fašiangová zabíjačka. Nechýbala kapustnica, kaša, jaternice, pečené bravčové mäso, paštéty či vyprážané šišky. O veselú fašiangovú náladu sa postarala Dychová hud­ba Inovčanka.

29. február 2020
Voľby do Národnej rady SR
V netradičný deň prebiehali na Slovensku parlamentné voľby. Na Banke boli zriadené dva okrsky – v škole a v kultúrnom dome. Volieb sa zúčastnilo bezmála 70 % oprávnených voličov. Podobne ako na celoštátnej úrovni, aj v našej obci zvíťazila strana OĽaNO.

február 2020
Bezpečnostné opatrenia pri škole
Obec dala na Bananskej ulici osadiť reflexné tabule s blikajúcimi diódami, ktoré upozorňujú na zvýšený pohyb školákov. Zároveň pribudol dvojfarebný priechod pre chodcov osvetlený LED svietidlom. Koncom februára bol skolaudovaný parkovací pruh s chodníkom určený pre rodičov detí. Deti cez cestu začal sprevádzať regulovčík.

marec 2020
Začiatok epidémie koronavírusu
Rok sa neprehupol ani cez prvý štvrťrok a na Slovensku bol zaznamenaný prvý prípad nákazy koronavírusom – stalo sa to 6. marca. 10. marca vstúpil do platnosti zákaz konania bohoslužieb. 13. marca sa zatvorili brány školy. Počnúc 16. mar­com zostal obecný i stavebný úrad zatvorený. Supermarket COOP Jednota skrátil otváracie hodiny. Majitelia prevádzok ­postupovali podobne, príp. zavreli úplne. Obecnému úradu pomáhali dobrovoľní hasiči, ktorí sprostredkovali výrobu a distribúciu rúšok, pričom sami prispeli desiatkami kusov. Do šitia sa postupne zapojilo 20 žien, mnohí obyvatelia poskytli látku a gumičky. Spoločnými silami bolo ušitých či inak zadovážených viac ako 500 rúšok, ktoré hasiči distribuovali do schránok predovšetkým starým a imobilným obyvateľom.

8. – 13. apríl 2020
Veľká noc
Na vlaňajšiu Veľkú noc isto nezabudneme. Na Sloven­sku platil zákaz vychádzania, a tak chlapi mohli šibať nežnejšie pohlavie nanajvýš v rámci domácnosti. Veľkonočné bohoslužby boli zrušené.

18. apríl 2020
Dezinfekcia verejných priestranstiev
V sobotu 18. apríla popoludní vykonali dobrovoľní hasiči 1. kolo dezinfekcie verejných priestranstiev. Zamerali sa na autobusové zastávky, kontajnerové stojiská a oddychové miesta. Druhé kolo zrealizovali o 2 týždne neskôr. Hasičom sa podarilo sponzorsky získať 300 litrov silnej dezinfekcie, o ktorú sa podelili s piešťanskými záchranármi a lekármi v nemocnici.

25. apríl 2020
Požiar pri Zlatom vrchu
V blízkosti Zlatého vrchu, ktorý sa nachádza na rozhraní bananského a moravianskeho chotára, sa rozhorel lesný porast. V ťažko do­­stupnom teréne vzplanuli stromy, kríky a lístie na ploche 600 m2. Uprostred lesa v silnom vetre až do zotmenia zasahovalo 60 hasičov z Trnavského i Nitrianskeho kraja. Príčinou požiaru bola nedbalosť a neopatrnosť dospelých osôb.

30. apríl 2020
Stavanie mája
Aký by to bol máj bez ihličnana s vejúcimi farebnými stužkami? Zamestnanci obecného úradu s rúškami na tvárach smrek z každej strany vyzdobili a vztýčili neďaleko sochy sv. Vendelína. Žiaľ, bez verejnosti, bez dychovky, bez gulášu…

15. máj 2020
Poďakovanie prezidentky SR Zuzany Čaputovej miestnym hasičom, šičkám a predavačkám
Do našej obce zavítala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čapu­tová. Počas krátkej návštevy sa poďakovala miestnym dobrovoľníkom, ktorí nezištne vo svojom voľnom čase pomáhali pri zvládaní 1. vlny epidémie. Pätnásťčlennú delegáciu tvorili pyrotechnik, hygienička, protokolistka a viacero ochrankárov. Obyvatelia dostali z prezidentkiných rúk darčekovú tašku s diárom a perom, dámy aj ružu. Zuzana Čaputová sa porozprávala s Banancami o zvládaní epidémie. Pri odjazde z obce si nezabudla uctiť predavačky v tunajšom supermarkete. Išlo o prvú návštevu hlavy štátu v dejinách Banky.

1. jún 2020
Návrat detí do školy
Na Medzinárodný deň detí dostalo 74 žiakov 1. stupňa netradičný darček – po viac ako dvojmesačnom voľne si sadli späť do školských lavíc. Personál školy musel prispôsobiť školský život proti­epidemiologickým nariadeniam. 2. stupeň sa učil stále dištančne.

4. jún 2020 – 14. január 2021
Elektronické sčitovanie domov a bytov
Sčítanie budov vykonávali dvaja pracovníci na obecnom úrade. Po prvý raz prebehlo sčitovanie bez účasti obyvateľov. Celkovo bolo na území obce Banka sčítaných 1 040 budov. Zaznamenávali sa nielen rodinné a bytové domy, ale aj budovy, ktoré neslúžia na bývanie.

11. jún 2020
Božie telo
V júni si veriaci uctili sviatok Najsvätejšieho Kris­tovo tela a krvi, ľudovo prezývaný aj Božie telo či Oltáriky. Náboženskej ­procesie sa zúčastnili dve stovky veriacich z Banky a okolia. Nechýbala dychovka, speváci ani hasiči. Omšu celebroval Ľuboš Matúš.

28. jún 2020
Prvé sväté prijímanie
Koncom školského roka sa v Kos­tole sv. Martina konalo Prvé sväté prijímanie, ktorého sa zúčastnilo deväť tretiakov z miestnej základnej školy. Na túto udalosť ich od začiatku školského roka pripravoval katechét Peter Vlasák. Bohoslužbu hudobne sprevádza­la rodina Hlbocká. O nádhernú výzdobu sa postarali rodičia detí, kaplán Ľuboš Matúš, ktorý bohoslužbu aj celebroval, a v neposlednom rade manželia Jánoškovci.

júl – august 2020
Summer Academy
Základná škola pripravila pre predškolákov a prvostupniarov druhý ročník letného tábora Summer Academy. Rodičia mali na výber štyri prázdninové termíny. Deti strávili leto kreatívne s kamarátmi a učiteľmi, zdokonalili sa v angličtine, pochutnali si na maškrtách a vyšantili sa počas pohybových hier.

4. júl 2020
Vystúpenie HS Prameň
Začiatkom júla patrilo futbalové ihrisko Hudobnej skupine Prameň. Michal Rusnák so Žanetou Buoanne Šustrovou zahrali populárne piesne, ale i ľudové, country a rómske skladby. Tibor Haring zo Sport Baru pripravil pravý maďarský kotlíkový guláš.

5. júl 2020
Upratovanie na Červenej veži
V nedeľu 5. júla popoludní prebehla v lesoparku Červená veža upratovacia akcia, ktorú zorgani­zovala piešťanská organizácia Time for Change s asistenciou obce Banka. Upratovania sa zúčastnilo zhruba dvadsať ľudí, medzi nimi aj naša hasičská mládež. Počas dvoch hodín sa nazbierala slušná kopa odpadu, v ktorej nechýbal gauč, časti auta či vianočný stromček.

7. júl 2020
Obecný Instagram
Od leta nájdete našu obec okrem webovej a facebookovej stránky aj na sociálnej sieti Instagram, a to pod názvom ­obec_banka. Na profile nájdete najmä zaujímavosti z histórie i súčasnosti Banky.

29. júl 2020 – súčasnosť
Rekonštrukcia lávky
Mohutná oceľová lávka na Kra­jinskom moste sa dočkala rekonštrukcie. Pracovníci firmy Lumiza najskôr očistili konštrukciu od nánosov, obrúsili ju a natreli, osadili pochôdzne panely s novou asfaltovou výplňou a nainštalovali osvetlenie. Zrekonštruovali aj servisnú podlahu a potrubie prekryli ťahokovom. Hoci mali byť práce ukončené koncom januára, rekonštrukcia, ktorú iniciovalo mesto Piešťany, stále prebieha.

jún – júl 2020
Nová webová stránka
Od polovice júna pracoval programátor Tomáš Halo spolu s našimi dvomi administrátormi Marekom Polákom a Viktorom Vráblom na novej webovej stránke. Cieľom bolo vytvoriť prehľadnejšie webové sídlo, ktoré bude ľahko dostupné z akéhokoľvek zariadenia. Úplne nový je nielen dizajn, ale aj štruktúra a administrátorské prostredie. Webová stránka bola vytvorená v súlade s aktuálnymi nariadeniami GDPR a je rozdelená na 3 hlavné sekcie – Občan, Samospráva a Návštevník. Súčasťou stránky sú aj kalendár vývozov odpadu, všetky vydania našich novín i obecná kronika. Nová webová stránka bola sprístupnená 1. augusta.

7. – 9. august 2020
Stretnutie priaznivcov automobilov Citroën
Citroën club Slovakia zorganizoval v Campingu Pullmann už 9. ročník Stretnutia priaznivcov automobilov Citroën. Zrazu sa zúčastnilo 43 posádok zo Slovenska, Česka i Slovinska. Na účastníkov čakala spanilá jazda regiónom aj zábavný program v kempingu. Najstarším autom bol Citroën AC4 z roku 1930.

22. august 2020
Nohejbalový turnaj o pohár starostky obce Banka
Na bananskom školskom ihrisku sa konal 16. ročník Nohejbalového turnaja o pohár starostky obce Banka. Súťažilo celkom 9 trojčlenných družstiev. Na prvom mieste sa umiestnili Žraloci (Sharks) z Rat­noviec, druhý skončil domáci tím Mitraja a na bronzovej priečke sa umiestnil ďalší bananský tím – Chletoma. Poháre odovzdala starostka Tatiana Julinyová.

apríl – september 2020
Budovanie multifunkčného ihriska
Vďaka technickým pracovníkom obecného úradu a firmy M.Cup vyrástlo v zadnej časti športového areálu multifunkčné ihrisko. Je určené pre verejnosť aj športové kluby, pre deti i dospelých. Zahrať si tu môžete minifutbal, basketball, nohejbal, volejbal aj tenis. Ihrisko bolo skolaudované 25. septembra. 3. októbra sme ho plánovali slávnostne otvoriť, no, žiaľ, epidemiologická situácia to neumožnila.

september 2020
Oprava organa
Začiatkom septembra sa organár Jozef Murár pustil do nevyhnutnej opravy organa v Kostole sv. Mar­tina. Hudobný nástroj z roku 1948 má najlepšie roky za sebou
a v najbližších rokoch bude potrebovať nákladnú opravu. V kostole vyhlásili zbierku.

4. september 2020
Prvé miesto v Analýze transparentnosti obcí Slovenska
Túto súťaž po prvýkrát vyhlásilo Združenie občanov miest a obcí Slovenska. Obec Banka získala prvé miesto v kategórii proobčiansky prístup a transparentné zverejňovanie. Splnila všetky kritériá a ako jediná získala plný počet bodov. Starostka obce prevzala ocenenie 4. septembra v Ružomberku.

5. september 2020
Biliardový turnaj
V Andy Bare sa uskutočnil ďalší biliardový turnaj. Desať hrá­čov odohralo spolu tridsaťpäť zápasov. Víťazom sa stal Ondrej Halás.

12. september 2020
Tréningový deň v motoškole
Na motokrosovej trati pri Ahoji sa stretlo dvanásť motocyklistov, ktorí si pod dohľadom inštruktora Tomáša Bučenca z KTM Bratislava precvičili svoje zručnosti s cestnými enduro motorkami v teréne.

september 2019 – septem­ber 2020
Oprava cesty pod Červenou vežou
Na jeseň 2019 pracovníci firmy Swietelsky začali s výmenou asfaltu na úseku cesty II/499 pod Červenou vežou. Rekonštrukciu sprevádzali viaceré komplikácie – obyvatelia si „užili“ kolóny, na niekoľko mesiacov práce pozastavila epidémia a nový asfalt krátko pred kolaudáciou cestári vyfrézovali a nahradili ho ešte novším. Výsledok ročnej rekonštrukcie posúďte sami.

19. september 2020
Okolo Slovenska
Už po šesťdesiaty štvrtý raz sa na Slovensku konali najvýznamnejšie cyklistické preteky Okolo Slovenska. Záverečná etapa viedla cez Banku. Na Havrane mohli cyklisti získať horskú prémiu. Pretekov sa zúčastnilo spolu 177 cyklistov, najrýchlejším bol Jannik Steimle.

29. september – 3. október 2020
Reštaurovanie náhrobkov
Reštaurátor Tomáš Kucman s po­mo­cou miestnych dobrovoľníkov rozobral múr pri starom kostole. Nachádzali sa v ňom historické náhrobné kamenné dosky s latinskými nápismi, ktorých stav sa z roka na rok zhoršoval. V budúcnosti budú vystavené v starom kostole.

31. október – 1. november 2020
Celoplošné testovanie
Na prelome októbra a novembra bola naša obec postavená pred ná­ročnú úlohu – v priebehu dvoch týždňov bolo potrebné pripraviť zázemie pre testovanie obyvateľov na koronavírus. S použitím antigénových testov bolo spolu otestovaných 1 501 obyvateľov, z ktorých boli pozitívni iba siedmi. Vďaka nízkemu podielu pozitívne testovaných v piešťanskom regióne druhé kolo neprebehlo. Hladký priebeh testovania zabezpečovali zamestnanci obecného úradu, príslušníci armády, policajného zboru, zdravotníci a dobrovoľní hasiči.

4. december 2020
Mikulášska návšteva
Mikuláš s čertom zavítal do bananskej školy a škôlky aj tento rok. Škôlkari zarecitovali básničky, za ktoré dostali sladké odmeny. Vzhľadom na aktuálnu situáciu prebehla návšteva v zrýchlenom režime a, samozrejme, s rúškami.

december 2020
Sťahovanie obecného úradu
Na 25. výročie fungovania obecného úradu bol úrad presťahovaný z budovy niekdajšej ­požiarnej zbrojnice cez cestu do bývalej materskej školy. Sťahovanie zabezpečili zamestnanci úradu. Miestnosti v kaštieli boli prispôsobené potrebám úradu. Nové priestory sú priestrannejšie, svetlejšie a najmä reprezentatívnejšie.

18. – 19. december 2020
Workoutová zostava
Na futbalovom ihrisku pribudla workoutová zostava. Pozostáva z hrazdy, rebríka a bradiel. Prvky vyrobila a osadila firma Octago. Súčasťou zostavy je prevádzkový poriadok aj tipy na cvičenie.

24. december 2020
Betlehemské svetlo
Na Štedrý deň dopoludnia si mohli veriaci prísť odpáliť Betlehemské svetlo v Kostole sv. Martina.

24. december 2020
Tichá noc Michala Rusnáka
Už tridsaťosem rokov bez prestávky ohlasuje muzikant Michal Rusnák Štedrý večer. Aj vlani vyliezol s trúbkou v ruke po rebríku na strechu, odkiaľ o osemnástej hodine v bananskom kroji zahral tri slohy koledy Tichá noc.

24. december 2020
Polnočná omša
Polnočná omša prebehla v obmedzenom režime. Spolu prišlo asi tridsať veriacich. Polnočnú omšu slú­žil kaplán Ľuboš Matúš.
Aktuálna situácia je po každej stránke náročná. Veľmi pekne ďakujeme všetkým občanom, ktorí prispeli k zmierneniu následkov epidémie na Banke.
redakcia

text: Viktor Vrábel