11. ročník veteránskeho zrazu priniesol 30 nablýskaných vozidiel

V sobotu 4. mája dopoludnia našou obcou „prefrčali“ historické vozidlá. V rámci 11. rodinného klubového výjazdu si členovia Veteran Car Clubu Piešťany, podobne ako po minulé roky, spravili zastávku aj na Banke. Po spanilej jazde ulicami obce si mohli obyvatelia detailnejšie pozrieť veterány pri futbalovom ihrisku. Pre sychravé počasie sa motocyklisti zrazu nezúčastnili.

Tridsať veteránov dorazilo na Banku po pol desiatej dopoludnia. Historické vozidlá najskôr zamierili cez Hlavinu pod Ahoj. Po spiatočnej ceste prešli bočnými ulicami starej a neskôr aj novej Banky. Veteranistov usmerňovali a dopravu riadili dobrovoľní hasiči a domáci veteranisti na skútroch.

O desiatej hodine dorazili k futbalovému ihrisku. Najstaršími vozidlami boli Peugeot 201, Aero 50 a Ford A Murray, všetky z 30. rokov 20. storočia. Organizátor Milan Boďo prišiel na východonemeckom valníku Garant, ktorý zrekonštruoval v auguste minulého roka: „Vozidlo bolo pôvodne vyrobené počas druhej svetovej vojny pre nemecký Wehrmacht (ozbrojené sily nacistického Nemecka, pozn. red.). V takomto prevedení, ako ho tu vidíte, ich začali vyrábať po vojne.“

Po malom občerstvení na futbalovom ihrisku vyrazili veteranisti do Chtelnice, kde ich čakal obed. Odtiaľ smerovali do ubytovacieho zariadenia v obci Podkylava. „Každé vozidlo má svoje čaro. Treba zachovávať dedičstvo našich otcov a renovovať či už bicykle, autá, motorky, alebo kočiare. Som rád, že sa chytajú aj mladí,“ uzatvára Milan Boďo.

text, foto a video: Viktor Vrábel