Trizuljakovu sochu presunuli z Banky na Kúpeľný ostrov

Plastiku s názvom Pocta IX. symfónii Ludwiga van Beethovena od známeho slovenského sochára premiestnili do parku na Kúpeľnom ostrove. Slávnostne bola odhalená 30. júna.

Plastika bola polstoročie ukrytá v technickom areáli kúpeľov, len pár desiatok metrov od bytových domov a promenády. | foto: Čierne diery

Alexander Trizuljak vytvaroval dielo plameňom zo železného ingotu. V roku 1970 ho vystavil pred hotelom Thermia Palace na podujatí Socha piešťanských parkov. Aj keď viaceré diela vo verejnom priestore Piešťan zostali, Trizuljakova modernistická plastika musela zmiznúť. „Sochu vtedy niekto aj so ­základom uložil v technických priestoroch kú­pe­ľov za mŕtvym ramenom, čím ju zachránil,” hovorí syn sochára Klement Trizuljak.

„Po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy a počas normalizácie sa stal nepohodlným. Pre svoje postoje bol donútený odísť z pozície pedagóga na VŠVU v Bratislave a stratil prístup k organizovaniu kultúrnych podujatí. Viaceré abstraktné diela boli postupne odstránené z verejného priestoru,“ hovorí o A. Trizuljakovi OZ Čierne diery, ktoré premiestnenie sochy iniciovalo a spolufinancovalo.

Po päťdesiatich rokoch sa dielo znova ocitlo na očiach verejnosti. „V slovenskom kontexte, kde sa sochy z verejného priestoru skôr strácajú, ide o výnimočný počin,” ko­men­tuje návrat sochy do kúpeľného parku Klement Trizuljak.

Nové umiestnenie plastiky | foto: vv

Monumentálna plastika s výškou 6 metrov a hmotnosťou 28 ton bola v druhej polovici júla s ­pomocou ťažkej techniky ­premiestnená na nové, verejnosti prístupné miesto. Nájdete ju v parku za hotelovým komplexom Balnea, asi 200 metrov od Kúpaliska Eva (smerom ku golfovému ihrisku).

Projekt je realizovaný s finančnou podporou oblastnej organizácie cestovného ruchu Rezort Piešťany a Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky. Na projekte znovuosadenia spolupracovali Kúpele Piešťany a Občianske združenie Čierne diery.

text: OZ Čierne diery, vv; 
foto: OZ Čierne diery, vv