Dobrovoľný hasičský zbor obce Banka
DHZo Banka
Topoľčianska cesta 23, 921 01 Banka0905 717 280 +421 33 77 45 177
dhzbanka@gmail.com www.facebook.com/dhzbankaOtváracie hodiny
Dobrovoľný hasičský zbor je najstaršou organizáciou pôsobiacou v obci Banka. Po roku 1989 prešiel kritickým obdobím, avšak dnes s radosťou môžeme skonštatovať, že v roku 2018 vstal z popola. Zbor má momentálne 17 členov, ktorí v roku 2018 úspešne absolvovali základnú prípravu hasičských jednotiek.
- vznik: 1891
- predseda: Ján Šmehlík st.
- veliteľ (podpredseda): Jaroslav Vido
DHZo Banka je zaradený v kategórii C. Momentálne disponuje vozidlom Avia A31 a protipovodňovým prívesným vozíkom. Bananskí hasiči najčastejšie vyrážajú k spadnutým stromom, zatopeným pivniciam a požiarom rodinných domov.
Prehľad výjazdov v roku 2020:
- Výjazd č. 1: Požiar osobného auta (Topoľčianska cesta, 15. 1. 2020)
- Výjazd č. 2: Osobné auto zakliesnené nad kanálom (Hlavina, 22. 1. 2020)
- Výjazd č. 3: Spadnutý strom (Cesta J. Alexyho, 12. 2. 2020)
- Výjazd č. 4: Spadnutý strom na Ceste Janka Alexyho (Cesta J. Alexyho, 12. 2. 2020)
- Výjazd č. 5: Požiar strechy rodinného domu (Podhorská ulica, 12. 3. 2020)
- Výjazd č. 6: Spadnuté stromy (Červená veža, 29. 7. 2020)
Okrem výjazdovej činnosti pôsobia naši hasiči aj v preventívno-výchovnej, kultúrno-spoločenskej a športovej oblasti. Obec reprezentuje viac ako 20 mladých hasičov, ktorí sú roztriedení do troch vekových kategórií – Draci (dorast), Draci (Plameniaci) a Dráčikovia (prípravka). Trénujú pod dohľadom troch trénerov.
Tréningová a súťažná činnosť v roku 2020:
Zbor o svojej činnosti podrobne informuje na svojej facebookovej stránke.
Výbor
predseda:
Ján Šmehlík st.
veliteľ (podpredseda):
Jaroslav Vido
tajomník:
Peter Šmehlík
pokladník:
Mgr. Tatiana Julinyová
preventivár:
Vlastimil Klesňák
referent mládeže:
Mgr. Andrea Švecová
organizačný referent:
Viktor Vrábel
materiálno-technický referent:
Štefan Krajčech
strojná služba:
Vlastimil Strečanský
členovia výboru:
Peter Drápal, Ľuboš Mordin, Martin Šmehlík, Filip Vido, Lucia Páleníková, Ján Šmehlík ml., Roman Pomajbo
(zloženie výboru aktualizované v auguste 2020)
Z histórie
Vznik dobrovoľného hasičského zboru
Práve tak ako v okolitých obciach aj na Banke sa v minulosti často vyskytovali požiare. V roku 1891 tu bol založený dobrovoľný hasičský zbor. Prvým veliteľom bol Ján Jurkovič a jeho zástupcom (podveliteľom) Jozef Drahovský. Zbor mal 18 členov: Pavel Chalás, Peter Chalás, Štefan Chalás st., Štefan Chalás ml., Ján Gabriš, Michal Gabriš, Ján Gašpar, Mikloš Gašpar, Jozef Gregorička, Michal Kubán, Ján Rusnák, Jozef Rybárik, Michal Šnajdár atď.
V roku 1891 obdržal hasičský zbor výstroj a rovnošaty. Ondedlho bola zakúpená štvorkolesová konská striekačka. Zbor zasahoval pri hasení požiarov nielen na Banke, ale aj v Piešťanoch, Moravanoch nad Váhom, Hubine, Ratnovciach a v ďalších okolitých obciach. Oheň zachvacoval domy, stodoly a kozly (stohy slamy). V porovnaní s dneškom sa požiare na Banke vyskytovali oveľa častejšie, existencia dobrovoľného hasičského zboru v obci tak bola opodstatnená, ba priam nevyhnutná.
V roku 1899 horel Sedlákov dom a Weiszové kozly. V roku 1900 horelo až 10 domov (Dubovského, Macka, Vetríka, Šnajdara, Valacha, Moravčíka a ďalších) a tiež Slezárikova stodola. V roku 1901 požiar postihol domy Valka, Pisárika a ďalších. V roku 1904 horel okrem iného Gašparov dom a Löwyho stodola. V roku 1908 zachvátil požiar stodoly Minárika, Šeba, Macka a Gašpara. V roku 1911 horela Vetríkova stodola. O 3 roky neskôr vzplanula Löwyho pálenica.
Hasičstvo v medzivojnovom období
V období 1. česko-slovenskej republiky vypuklo na Banke viacero požiarov. Tunajší hasiči likvidovali požiare na Banke aj v okolitých obciach. V roku 1930 horel Winterov kozel, v roku 1932 sa rozpútali požiare v Jakubcovom dome a v maštali Moravčíkovcov. V Piešťanoch horeli Mišurove stodoly a Löwyho garáž, v Moravanoch horel sklad dreva. V roku 1933 postihli plamene Hrnčárovu a Gabrišovu stodolu, dom Drahovského a Jánoškov kozel. V Piešťanoch horeli Nedorostove a Vankove kozly a stodoly. V roku 1934 vzplanula okrem iného Šebova stodola na Banke a Winterov les v Ratnovciach. Horela tiež sýpka na Dolnom majeri a kravský matečník na Hornom majeri. Zahynuli vtedy 3 kravy.
Počet príslušníkov Dobrovoľného hasičského zboru v Banke sa pohyboval okolo čísla 15. Veliteľmi zboru boli postupne: Sylvester Rybárik, Stanislav Klampár a Rudolf Marek. Hasičmi boli: Eduard Dubovský, Vojtech Dubovský, Karol Gabriš, Ján Rusnák, Ján Macko, Gašpar Macko, Ján Miškech, Jozef Šebo a Štefan Vetrík.
Viacerí zaslúžilí hasiči získali vyznamenania. V roku 1933 dostal Jozef Rusnák 35-ročnú služobnú medailu. Taktiež boli udeľované 10-ročné medaily. Okrem Sylvestra Rybárika ju v roku 1935 dostali: Stanislav Klampár, Matúš Šnajdar, Štefan Vetrík, Blažej Klampár, Jozef Šebo, Eduard Dubovský, Ján Rusnák, Ján Macko a v roku 1936 aj Ján Miškech. Veliteľom Hasičskej okresnej jednoty v Piešťanoch bol v 30. rokoch vedúci bananský notár Rudolf Dörnhoffer.
Členovia dobrovoľného hasičského zboru sa stretávali na riadnych schôdzach. Zúčastňovali sa tiež hasičských cvičení, napr. v roku 1927 sa konalo okresné cvičenie v Piešťanoch a v roku 1928 obvodové cvičenie v Drahovciach. V septembri 1928 uskutočnili verejné nočné hasičské cvičenie na Banke. Cvičenia sa konali väčšinou na starom futbalovom ihrisku, ktoré sa nachádzalo vedľa obtokového ramena Váhu pod hradskou cestou. Na výjazdoch sa používala ručná striekačka ťahaná koňmi. Hasičská zbrojnica sa nachádzala pod kostolom v starej škole (v dome Sameka).
Hasiči mali svojho zvolávača (trubača), ktorý ich trúbením zvolával v prípade požiaru alebo cvičenia. Trubačom na Banke bol Blažej Klampár. Trúbil na troch miestach – pri Kostole sv. Martina, pri dome Drahovského a tiež pri Mackovom dome.
V roku 1925 sa pri pontónovom moste stala tragédia. Vo Váhu sa začal topiť mladík Rudolf Strechay z Banky. Zachrániť ho išiel hasič Štefan Javorek. Obaja sa však vo vodách Váhu utopili. Sú pochovaní v spoločnom hrobe na bananskom cintoríne.
Miestny hasičský zbor sa staral aj o poriadok počas obecných a cirkevných akcií, akými boli Dni slobody, stromkové slávnosti, oslavy narodenín prezidenta Tomáša Garrigeua Masaryka, výročia oslobodenia Banky, sviatosti prvého svätého prijímania a iné.
Dňa 10. mája 1931 sa na Banke konali oslavy 40. výročia vzniku dobrovoľného hasičského zboru. Po kázni dekana Šišku z Hlohovca nasledovala poľná svätá omša. Nato sa uskutočnila posviacka práporu (zástavy) hasičského zboru, ktorú vykonal prepošt (vyšší cirkevný hodnostár) Pongrácz z Nového Mesta nad Váhom. Po rozvinutí práporu doň symbolicky zatĺkli klince.
Popoludní bol položený veniec na hrob člena hasičského zboru Javorku, ktorý zahynul v roku 1925 počas záchrany topiaceho sa mladíka. V rámci osláv dostal veliteľ bananského hasičského zboru Sylvester Rybárik vyznamenanie – záslužný kríž. Menovaný bol v tom čase súčasne starostom obce.
Požiarnici po 2. svetovej vojne
Tunajší hasiči boli aktívni aj počas socializmu, keď boli dočasne premenovaní na požiarnikov. Požiarnikmi boli: Vojtech Dubovský, Jozef Major, Rudolf Marek, Ján Miškech, Gašpar Moravčík, Ján Rusnák, Juraj Rusnák a ďalší. Začiatkom 50. rokov bol veliteľom Rudolf Marek, po ňom Gašpar Moravčík a od polovice 60. rokov Anton Vetrík. Neskôr bol veliteľom Dominik Marek.
Okrem veliteľov mali dôležitú funkciu predsedovia a tajomníci zboru, ktorí ho spravovali po organizačnej stránke. V 50. rokoch boli požiarnici organizovaní v Československom zväze požiarnej ochrany, miestna jednota Banka, okres Piešťany a po roku 1960 v Zväze požiarnej ochrany ČSSR, základná organizácia (ZO ZPO) Banka. Prvým predsedom ZO ZPO v Banke bol Jozef Major.
Koncom 50. rokov pribudli mladí požiarnici. V roku 1959 vzniklo družstvo hasičov, ktorého členmi boli: Emil Gabriš, Jozef Gabriš, Libor Jahoda, Jaroslav Košinár, Florián Macko, Dominik Marek, Jozef Marek, Jaroslav Moravčík, Róbert Uhrín st., Anton Vetrík, Peter Vetrík, Silvester Vetrík a ďalší. Počet požiarnikov sa pohyboval od 12 do 15. Hasili dokonca aj lesné požiare. Na oslavách a počas sviatkov vystupovali v slávnostných uniformách.
V roku 1964 sa predsedom zboru stal Libor Jahoda a v roku 1986 Jozef Moravčík. Dlhoročným tajomníkom bol Juraj Rusnák, po ňom nastúpil Peter Šmehlík. Popri hasebnej činnosti sa požiarnici zúčastňovali rôznych školení. Výchove mladých požiarnikov sa venovali Dominik Marek a Jozef Gabriš. Členovia hasičského zboru sa zúčasťňovali súťaží družstiev v rámci okresu Trnava, na ktorých získali niekoľko prvých miest. V 70. rokoch reprezentovali požiarnici z Banky Západoslovenský kraj na celoštátnej súťaži v Martine.
Hasiči v novom tisícročí
Po revolúcii zbor začal stagnovať a fungoval viac-menej iba „na papieri“. V roku 2003 boli členmi Dobrovoľného hasičského zboru v Banke: Štefan Bučko, Jaroslav Siegel, Marcel Vatrt, Radoslav Ludwig, Marián Velič, Peter Kováč, Vladimír Stolár, Peter Rusnák, Richard Orviský a Ivan Frolo.
O vzkriesenie zboru sa v rokoch 2016 až 2018 snažili Jaroslav Vido, Mgr. Tatiana Julinyová a Viktor Vrábel. Podarilo sa. Na ustanovujúcej schôdzi v roku 2018 bol nanovo zvolený výbor.
V máji roku 2020 zbor svojou návštevou poctila prezidentka SR Zuzana Čaputová. Poďakovala sa bananským hasičom za činnosť počas trvania epidémie koronavírusu (šitie a roznášanie rúšok, dezinfikovanie verejných priestranstiev, informovanie obyvateľstva atď.)