Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Záhradkári vystavovali plody svojej práceVytlačiť
 

V sobotu 15. septembra usporiadali bananskí záhradkári tradičnú, už napoly jesennú Výstavu zeleniny, ovocia a medu. Tohtoročné priaznivé prírodné podmienky sa podpísali aj pod množstvo exponátov, kto­ré si vďaka dvom desiatkam záhradkárov mohla pozrieť široká verejnosť v podkrovnej miestnosti na futbalovom ihrisku. Večer boli ocenení pestovateľ najkrajšieho jablka i autor najchutnejšieho džemu.

Na stoloch aj parketách sa nachádzalo viac ako stodvadsať vzoriek ovocia, zeleniny a medu. Veľkú pozornosť pútali desiatky najrôznejších odrôd jabĺk, z kto­rých väčšinu dopestoval dlhoroč­ný bananský záhradkár Ing. Pavol Filipovič. Desať jabĺk súťažilo o ti­tul Najkrajšie jablko. Najviac hla­sov získalo jablko Rubín zo zá­hrady Miroslava Gašpara. Tento rok mohli návštevníci ochutnať a ohodnotiť až trinásť druhov dže­mu – nechýbal ani rebarborový, hlohový či dulový džem. Súťaž o najchutnejší džem vyhral rakytní­kový džem Evy Rehákovej.

Súčasťou výstavy bola i ochut­návka deviatich druhov medu. „Tento rok rastliny nevymrzli, bolo viac kvetov a teda aj viac medu. Včelári si pochvaľujú, ta­kúto znášku medu si nepamä­tajú,“ prezradil Dušan Slovák, ta­jomník Slovenského zväzu zá­hradkárov, základná organizácia Ahoj, Piešťany. O ukážku jede­nástich odrôd hrozna sa postara­li Ing. Pavol Filipovič, Ján Šmehlík a Ing. Anton Haring. Eva Mareková získala špeciálnu cenu za dve ob­rie tekvice. Verejnosť si mohla prezrieť aj plody oskoruše, mišpu­le a stromček s granátovými jabl­kami. Rozhodne najhorúcejšie bolo pri čili paprikách Lukáša Haringa a Jozefa Brennessla.

„Celkovo máme vystavených viac exponátov, viac druhov medu a džemov ako po minulé roky. Zrejme to súvisí s tým, že tento rok bol podstatne lepší ako po­sledné dva roky, keď všetko vy­mrzlo. Tento rok bola aj nadúro­da jabĺk,“ dodal Dušan Slovák. Na cenách pre víťazov sa sponzorsky podieľal Marek Polák.

Zdroj Banaský hlásnik, foto: Viktor Vrábel

18-09-03-02-6.jpg


 
 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka