Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Skupina Slniečko rozžiarilo Bananské hriščoVytlačiť

V piatok 10. augusta sa na Banke uskutočnil už 2. ročník podujatia Slniečko na bananskom hrišči. Počas dňa na bananské ihrisko zavítalo približne päťsto návštevníkov. Predpovede meteorológov sa menili z hodiny na hodinu a horúci letný deň sa postupne zmenil na daždivý večer. Zábavu to však nepokazilo a návštevníci sa s DJ Mikim zabávali do skorých ranných hodín.

Program sa začal popoludní futbalovým zápasom. Proti sebe nastúpili FC Havran Banka (starí páni) a Výber starostov Slovenska. Na úvod zaznela slovenská hym­na. Po výkope krátko pred pia­tou hodinou podvečer nasledoval samotný zápas, ktorý rozhodo­val Michal Haring, rodák z Banky. Bananci podľahli starostom so skóre 1:5.

O pol siedmej začala svoje vy­stúpenie hudobná skupina Flying Fish z Brezovej pod Bradlom. Štvorčlenná kapela v zložení Paľo (basgitara), Rasťo (bicie), Michal (gitara) a Vlado (gitara a spev) zahrala zmes rocku, rock'n'rollu, bluesu a bigbeatu. Na ústnej har­monike ich počas piesne Blues o svete sprevádzal Michal Urban.

Bradlianskobrezovskú kape­lu vystriedala hudobná skupi­na Happy boys z Piešťan. Lídrom kapely je spevák a gitarista Noel McCarthy pochádzajúci z Írska. Vo folkovom a country prevede­ní odohrala kapela známe i menej známe rockové, popové a blue­sové hity. Noela McCarthyho do­pĺňali Gustáv Niepel (bendžo), Braňo Štrpka (basgitara) a Milan Šimon (bicie).

Zlatý klinec programu prišiel na rad krátko po deviatej hodine večer. Hudobná skupina Slniečko alebo Punto & rybacé hlavy roz­prúdila zábavu už po prvých tó­noch. Legendárna piešťanská ka­pela založená v roku 1983 do­razila na Banku v zložení Róbert Gajdošík (bicie), Bárbara Barros (husle), Michal Urban (akordeón a ústna harmonika), Ladislav Svitek (elektrická gitara a mandolína) a Marián Mišík (basgitara vlastnej výroby). Slniečko odohralo známe hity ako Rajčina, Božolé, Ludevít Štúr, Monterajzňa, Romantická láska či Ked som išov z hodov vrátane minuloročných singlov Čakám a Partizánska. „Hralo sa celkom dobre. Vlani bola iná at­mosféra, ktorá bola umocnená tým, že bola búrka a viac ‚taneč­kov‘, ale myslím si, že záver vy­šiel aj tento rok,“ povedal spe­vák a gitarista Peter Remiš, kto­rý na Banke predstavil aj úplnú novinku napísanú na zdrape pa­piera. V skladbe o Piešťanoch svojským humorom opisuje ko­lorit kúpeľného mesta vrátane života rómskej menšiny v mest­skej časti Bodona či chátrajú­ceho hotela Slovan, ktorý navy­še deň pred koncertom postihol požiar. Hudobný podklad si lí­der Slniečka požičal od Jaroslava Nohavicu. „Povedal som si, že na tú hudbu napíšem vlastné slo­vá. Nohavica spieva o Ostrave, ja som logicky napísal text o Piešťanoch. Pesnička je čerstvá a nemá ešte názov,“ vysvetlil Peter Remiš po koncerte.

Počas koncertu zaznela aj pie­seň Dedko a parný valec, kto­rej hudba je základom pesničky Whiskey In The Jar z dielne írskej hardrockovej skupiny Thin Lizzy. Vďaka Noelovi McCarthymu za­znel singel aj v anglickom znení. „Napriek občasnému dažďu vyš­lo podujatie podľa plánovaného programu. Verím, že všetci, kto­rí sa prišli zabaviť, sa cítili prí­jemne,“ uzavrela starostka obce Banka Mgr. Tatiana Julinyová.

Zdroj: Bananský hlásnik, Foto: Viktor Vrábel

august_2018-9.jpg