Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Hra Ženský zákon pobavila plný kultúrny dom v obci BankaVytlačiť

Po piatich desaťročiach vystupovali v sále kultúrneho domu opäť ochotníci. S veselohrou Jozefa Gregora Tajovského Ženský zákon prišlo v nedeľu 14. januára podv ečer mladé Špačinské  ochotnícke divadlo.

„Chodievam každoročne už asi desať rokov do Radošiny na predstavenia ochotníkov. Napadlo mi, že by bolo zaujímavé priviesť divadlo aj na Banku. Po porade s inými starostami som vybrala ochotníkov zo Špačiniec,“ povedala starostka Mgr. Tatiana Julinyová, ktorá sa v úvode prihovorila plnej sále kultúrneho domu. Veselohru v trnavskom nárečí si prišlo pozrieť približne stodvadsať miestnych, Piešťancov i Špačinčanov. „Naše divadlo vzniklo približne pred piatimi rokmi. Vznikli sme ako komunitná organizácia mladých ľudí, ktorí mali chuť niečo robiť,“ prezradila herečka Adriána Mikulčíková. „Za sebou máme viacero predstavení, niektoré boli z vlastnej tvorby – prevažne pre obyvateľov obce Špačince. Z väčších diel sme hrali rozprávku Soľ nad zlato a teraz veselohru Ženský zákon,“ dodala. Vedúcim divadelného súboru je Ing. Martin Ryška a umeleckým vedúcim Mgr. Art. Kamil Žiška. V súčasnosti má súbor deväť prevažne mladých členov. Dielo Jozefa Gregora Tajovského zobrazuje nažívanie rodín Javorovej a Maleckých. Obe rodiny majú jedno dieťa – Miška a Aničku, ktorí si pred Miškovým odchodom na vojnu dajú sľub lásky. O sľube sa však dozvedia ich rodičia, ktorí spočiatku nesúhlasia, no po mnohých vyhrotených situáciach sa príbeh predsa len skončí svadbou. Bolo zaujímavé sledovať amatérskych hercov, ktorí podali výkon takmer na profesionálnej úrovni. Pre každý prípad bola pri pódiu pripravená šepkárka. Dvojhodinové predstavenie s krátkou prestávkou bolo pretkávané výstupeniami tanečníkov a hudobníkov z Folklórneho súboru Trnafčan. „Na Banke sa hralo výborne. Diváci boli veľmi vďační. Veľmi pekne im ďakujeme za ich účasť,“ povedala po predstavení Adriána Mikulčíková, ktorá sa tomuto druhu divadelnej činnosti venuje od založenia divadla. Tradícia ochotníckych divadiel na Slovensku podľa nej pomaly ožíva. Veríme, že aj na Banke sa nájde zopár ochotníkov, ktorí vzkriesia niekdajší divadelný súbor.

Viac fotografií si môžete pozrieť TU:

(Zdroj bananská hlásnik, foto: Viktor Vrábel)

Hra Ženský zákon kultúrnom dome v obci Banka

dnes je: 23.5.2018