Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Kultúrne a športové akcie v našej obci

Vatra zvrchovanosti prilákala viac ako 300 ľudíVytlačiť
 

V sobotu 14. júla sa na Ahoji opäť rozhorela vatra zvrchovanosti. Stalo sa tak pri príležitosti 26. výročia Deklarácie Slovenskej národnej rady o zvrchovanosti Slovenskej republiky. Rozžhavená vatra obyvateľov Banky, Piešťan a ok olitých obcí nielen zahriala, ale tiež prispela k nádhernému výhľadu na piešťanský región.

Deklarácia Slovenskej národnej rady o zvrchovanosti Slovenskej republiky bola podpísaná 17. júla 1992. Vtedajší poslanci týmto uznesením požadovali samostatnosť Slovenska, ktorá sa o pol roka neskôr stala realitou. Ľudia sa začali na kopci schádzať pred siedmou hodinou. Dychová hudba Inovčanka zahrala slovenskú hymnu. Starostka obce Mgr. Tatiana Julinyová privítala obyvateľov a hostí, medzi ktorými boli poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky JUDr. Magdaléna Kuciaňová a starosta obce Modrovka Roman Pomajbo. „Som rada, že ste opäť prišli do tohto prekrásneho prírodného prostredia prejaviť spolupatričnosť a úctu k zvrchovanosti Slovenskej republiky,“ povedala starostka. Krátko pred západom slnka k dvojmetrovej vatre pristúpil zástupca starostky Jaroslav Vido spolu s technickým pracovníkom obecného úradu Vlastimilom Strečanským a slávnostne zapálili vatru zvrchovanosti. Na požiarnu bezpečnosť dohliadali členovia Dobrovoľného hasičského zboru Banka, ktorí pre deti pripravili atrakciu v podobe striekania vody na plechovice. Diskotéku po zotmení mal pod palcom DJ Pišta.

Zdroj bananský hlásnik. Foto: Viktor Vrábel

júl_2018-1.jpg


 
 

Na Ahoji sa zišli stovky turistov zo Slovenska i zahraničiaVytlačiť
 

Počas prvého prázdninového týždňa sa v piešťanskom regióne konal celoslovenský zraz turistov. V pondelok 2. júla odštartovalo 49. stretnutie turistických oddielov mládeže, ku ktorému sa v stredu pridali členovia Klubu slovenských turistov. Celkovo sa v Piešťanoch zišlo približne 700 turistov, ktorí neobišli ani našu obec. Športové podujatie pripravila Telovýchovná jednota Bezovec Piešťany.

V stredu 4. júla po prehliadke Balneologického múzea Imricha Wintera v Piešťanoch sa členovia turistických oddielov mládeže vybrali cez Dominovu promenádu a Obrázkovú horu k jaskyni Čertova pec, kde sa občerstvili v reštaurácii. Na túru sa vybralo viac ako 50 detí s rodičmi. Tí najmenší absolvovali túru v nosiči.

V sobotu 7. júla sa turisti vybrali na trasy vedúce cez Červenú vežu, Bakchus Vilu, Havran a Plešiny. Napoludnie sa začali schádzať na Ahoji, kde sa pri starom domčeku občerstvili gulášom, klobásou a opečenými špekáčikmi. Zábava sa rozprúdila s prvými tónmi harmoniky. Pre deti aj dospelých turistov boli pripravené kohútie zápasy, váľanie sudu a hod zemiakom. Hoci pôvodne išlo o celoslovenský zraz, na Ahoji sa rozprávalo rôznymi jazykmi. „Máme tu turistov zo Stropkova, z Oravy, Veľkého Medera aj Jablonice, čiže prišli účastníci z celého Slovenska. Keďže dorazili aj zahraničné delegácie z Česka, Maďarska, Rakúska a Poľska, zraz sa stal medzinárodným,“ vysvetlil predseda organizačného štábu Michal Fiala.

Zdroj Bananský hlásnik. Foto:Viktor Vrábel

júl_2018-6.jpg


 
 
Položky 1-2 z 93

dnes je: 17.8.2018

meniny má: Milica

webygroup

Úvodná stránka