Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Kultúrne a športové akcie v našej obci

Do kultúrneho domu v obci Banka sa vrátila fašiangová zábavaVytlačiť
 

V sobotu 10. februára večer sa v kultúrnom dome zabávali desiatky ľudí. Fašiangovú zábavu zorganizovali futbalisti FC Havran Banka (starí páni) v spolupráci s obcou Banka. Do tanca hrala skupina Trio M zo Sokoloviec.

V kultúrnom dome sa už pred ôsmou hodinou večer ozýval bujarý smiech. Po príhovore starostky obce nasledovala krátka fašiangová scénka. Nechýbala najznámejšia slovenská fašiangová  pesnička Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde. „Prišlo nás sem dvadsaťšesť členov futbalového klubu s manželkami, ale aj bez nich,“ povedal nám prezident klubu Július Šebo. V tombole bolo niekoľko praktických, ale i honosných cien. „Niektoré ceny poskytla obec, niektoré starí páni. Prípravy nám trvali asi mesiac,“ prezradila starostka obce Mgr. Tatiana Julinyová. Fašiangami nazývame obdobie od Troch kráľov do Popolcovej stredy. Sú prechodom medzi zimným a jarným obdobím. Tento rok pripadla spomínaná Popolcová streda na 14. február. Najveselšie obdobie roka po tejto strede strieda štyridsaťdňový pôst. Zábavy ustali a svet sa vrátil opäť na rok do starých koľají.

Fotogalériu si môžete pozrieť TU

(Zdroj bananský hlásnik, Foto: Viktor Vrábel)

Fašiangová zábava

 


 
 

Na Bananskej fašiangovej zabíjačkeVytlačiť
 

V sobotu 17. februára dopoludnia sa na námestí pred škôlkou uskutočnila obľúbená fašiangová zabíjačka. Podujatie si tento rok pod patronát vzal obecný úrad. Čerstvé mäsové výrobky z jedného celého prasiatka a troch polovičiek sa r ýchlo rozpredali.

„S prípravami sme začali už vo štvrtok. S pomocou verejnoprospešných pracovníkov sme rozložili stan a v predstihu sme pripravili zabíjačkové výrobky,“ prezradil technický pracovník obecného úradu a mäsiar v jednej osobe Vlastimil Strečanský. Dodal, že prasiatka pochádzali z Hornej Stredy a Drahoviec. Už pred desiatou hodinou sa na námestí začali schádzať prví obyvatelia. O výrobky bol veľký záujem, pri predajných pultoch sa vystriedali desiatky (nielen) Banancov, ktorí si kupovali jaternice, krvavničky, tlačenku, zabíjačkovú kašu či paštéty. Oškvarkov bolo tento rok pomenej. Ochutnať bolo možné bravčový bôčik i kapustnicu, ktoré pripravili technickí pracovníci obecného úradu. Priamo na námestí naporcioval Vlastimil Strečanský stodeväťdesiat kilogramov ťažkú  ošípanú, ktorá odišla na druhý svet ráno pred zabíjačkou. Záujemcovia si tak mohli zakúpiť čerstvý bravčový lalok, krkovičku, pliecko aj stehno. Tí, ktorí preferujú sladké pochúťky, sa zastavili pri stánku s vyprážanými šiškami od starostky. Pri predaji dobrôt pomáhali aj niektorí poslanci a pracovníci obecného úradu. Atmosféru na námestí umocňovala Dychová hudba Inovčanka.

Fotogalériu si môžete pozrieť TU:

(Zdroj bananský hlásnik, Foto: Viktor Vrábel)

Fašiangová zabíjačka v obci Banka


 
 
Položky 1-2 z 91

dnes je: 22.6.2018

meniny má: Paulína

webygroup

Úvodná stránka